Bliźnięta. Podwójna radość czy podwójny kłopot?

Większość rodziców dowiaduje się o podwójnym macierzyństwie już przy pierwszym badaniu USG. Ze statystyk wynika, że bliźnięta rodzą się raz na 85 ciąż. Zdaniem lekarzy położników wpływa na to m.in. powszechne stosowania terapii hormonalnych, w tym antykoncepcyjnych.

Co dziesiąta para bliźniaków powstaje w wyniku sztucznego zapłodnienia, mniej więcej tyle samo ciąż mnogich jest wynikiem leczenia hormonalnego. Wśród bliźniąt większość (70%) to bliźnięta dwujajowe. Mogą mieć różną płeć i nie wyglądają identycznie. Natomiast bliźnięta jednojajowe powstają z podziału jednej komórki jajowej zapłodnionej przez jeden plemnik. Są więc takie same jeśli chodzi o płeć i geny.

Synchronizacja karmienia i drzemki

– „Bliźnięta to duże wyzwanie dla rodziców” – przyznaje Małgorzata Janczewska, mama dwuletnich bliźniąt jednojajowych Oskara i Aleksandra, oraz 10 letniego Maćka. Według niej klucz do sukcesu to organizacja dnia. Maluchy w tym samym czasie są karmione, kąpane, usypiane, co pozwala wygospodarować wolną chwilę. Ten system stosowała też Agnieszka Hrynkiewicz – Sudnik, mama trzyletnich bliźniaczek Niny i Leny – „Pierwsze pół roku jest najcięższe. Dlatego dzieciom trzeba jak najszybciej wprowadzić powtarzalny rytm.” – tłumaczy podwójna mama.

Jaki wózek dla bliźniaków?

Akcesoria dla bliźniąt np. wózek, muszą być dobrze przemyślane. – „Polecam wózek szeroki, w którym dzieci siedzą obok siebie. W wąskim wózku, gdzie jedno dziecko siedzi za drugim, chłopcy przeszkadzają sobie. – radzi Małgorzata Janczewska. – Jednak jeśli ktoś ma wąskie drzwi wejściowe do domu, czy klatki schodowej musi zdecydować się na wąski model. Przed kupnem wózka dla bliźniaków trzeba sprawdzić wymiary, bo nie każdy zmieści się w bagażniku.”

Karmienie bliźniaków niemowlaków

Żywienie bliźniaków w pierwszych miesiącach ich życia to też nie lada wyzwanie. Jaką pozycję wybrać do karmienia piersią? Karmić oddzielnie czy na raz? – te pytania zadają sobie mamy. Często zdarza się, że rodzice dokarmiają niemowlęta mlekiem modyfikowanym, gdy naturalnego pokarmu po prostu nie wystarcza dla dwóch głodnych maluchów.

Z pomocą przychodzi wtedy Humana, oferuje duży wybór mlek modyfikowanych dla niemowląt ze starannie opracowanym składem, co zapewnia zbilansowaną dietę maluchów. – „Mleka Humana Plus są przeznaczone dla dzieci o większym apetycie, gdyż są bardziej sycące, natomiast mleka Humana Premium mają skład jeszcze bardziej zbliżony do mleka matki. Z kolei dla dzieci o podwyższonym ryzyku wystąpienia alergii na białko mleka krowiego, polecam mleka hipoalergiczne Humana HA. A przed snem proponujemy bardziej sycące mleko Humana na Dobranoc Premium .” –radzi Monika Gąska, Brand Manager Humana.

Nie zawsze razem

Rodzice bliźniąt unikają nadawania im jednakowo brzmiących imion. Rzadko która mama, kupuje im takie same ubrania, bo bardzo ważne jest podkreślanie ich indywidualności. Inny popularny trend w wychowywaniu bliźniaków to umieszczanie ich w dwóch różnych klasach, chodzi o to by, bliźnięta nauczyły się żyć oddzielnie. Agnieszka Hrynkiewicz – Sudnik planuje rozdzielić córeczki już na etapie przedszkola. –„Rozdzielenie jest potrzebne wśród bliźniąt jednojajowych, bo ludzie z zewnątrz zbyt często traktują ja jako jedność. Zdarzało się, że panie w żłobku nie potrafiły mi powiedzieć, która z nich zjadła, a która spała. Poza tym nie chciałabym, by były od siebie uzależnione, wspieram ich niezależność od najmłodszych lat.”