Chrupanie na śniadanie, czyli dlaczego dzieci powinny jeść płatki

Popularność płatków śniadaniowych nie przemija. Wręcz przeciwnie – zalane mlekiem lub jogurtem to poranny posiłek, który ma całą rzeszę zwolenników, zarówno dużych, jak i małych. Nic w tym dziwnego, bo to doskonały sposób na pyszne, a zarazem niewymagające długiego przygotowania śniadanie. Rodzice doceniają je za to, że są pożywne i dają się szybko przygotować. Dzieci natomiast kochają ich smak, ciekawe kształty i kolory.

Maluchy nie znoszą nudy – szczególnie na talerzu, dlatego należy dbać o to, by pierwszy posiłek dnia był nie tylko pożywny, ale i ciekawy. No i oczywiście – aby jego przygotowanie nie zajmowało zbyt dużo czasu. Wielu rodziców toczy z dzieckiem długie bitwy o zjedzenie jeszcze kilku kęsów śniadania. Tymczasem ich poranki byłyby znacznie łatwiejsze, gdyby wiedzieli, że dla małych skrzatów bardziej niż abstrakcyjne witaminy liczy się ładny wygląd posiłku.

Fajnie wyglądają

Naukowcy od dawna piszą o tym, że jedzenie, które ładnie wygląda, także lepiej smakuje. Okazuje się, że ta nie od dziś znana teoria znajduje swoje oparcie w neurologii. Odpowiedni kolor jedzenia aktywuje podwzgórze – korową część mózgu, regulując apetyt na różne produkty. Profesor Francisco J. Heredia z Universidad de Sevilla jasno stwierdza, że dorośli oceniają jedzenie najpierw po kolorze, kształcie a także teksturze, a dopiero potem jest miejsce na smakowanie. Dzieci postrzegają je podobnie – badania naukowe dostarczają nawet konkretnej wiedzy na temat tego, jakie kolory są dla dzieci najbardziej apetyczne oraz jak należy je łączyć, by kompozycja była posiłkowym hitem. – Warto wiedzieć, że kolory i ciekawe graficznie kształty stymulują prawą półkulę mózgową, co sprzyja rozwojowi kreatywności. Podawanie dziecku smacznych i ciekawie podanych posiłków sprzyja nie tylko budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, ale i rozwojowi poznawczej ciekawości – mówi Milena Szuszkiewicz, psycholog dziecięcy z poradni Victorium.

Gotowe w 5 sekund

Do głębokiego, śniadaniowego talerzyka dobrze jest wsypać jeden lub dwa rodzaje płatków, dodać owoce i odpowiednią ilość mleka. Jest kolorowo, smacznie i… szybko! Oto kolejna zaleta płatków śniadaniowych – krótki czas przyrządzania. Śniadanie jest gotowe w kilka sekund, a rodzic ma dodatkową chwilę na przekąszenie czegoś przed wyjściem do pracy. Te dodatkowe kilka minut nie jest bez znaczenia, wszak, jak pokazują badania TNS Pentor sprzed kilku lat, 8 proc. dorosłych Polaków w ogóle nie je śniadań. To raczej sporo, bo w przełożeniu na liczby to aż 3 mln 200 tys. niezdrowo odżywiających się osób.

Ładują baterie

Płatki śniadaniowe zawierają sporo węglowodanów, dlatego są doskonałym źródłem energii potrzebnej do tego, by szybko i zdrowo zacząć aktywny dzień. – Porcja 100 g płatków czekoladowych zawiera aż 60 g węglowodanów – mówi Anna Warpechowska z firmy Granex, specjalizującej się w produkcji lekkiego pieczywa, wafli ryżowych i płatków śniadaniowych dla dzieci. – Ponieważ czekoladowe, cynamonowe i miodowe kulki bądź muszelki są lekko słodkie, bardzo smakują dzieciom, a oprócz tego dostarczają im glukozy niezbędnej do sprawnego funkcjonowania mózgu. Z myślą o potrzebach rosnących maluchów wzbogacamy również nasze płatki kompleksem 10 witamin, szczególnie cennych w rozwoju dzieci – dodaje ekspertka. Oprócz samych płatków ważny jest też sposób ich podawania.

Mleko incognito

Jedzenie płatków śniadaniowych ma jeszcze jedną, mocną zaletę – jest to sposób na podanie dziecku mleka. Nie każdy maluch lubi je pić, a przecież norma dziennego spożycia mleka półtłustego dla kilkulatka wynosi aż 4 szklanki. Warto przestrzegać tej ilości ze względu na bogactwo wapnia, ważnego dla rozwoju pociechy. Ewentualne niedobory tego pierwiastka mogą mieć przykre konsekwencje dla zdrowia w postaci małej krzepliwości krwi, drżenia rąk i problemów hormonalnych. Rodzice często „przemycają” mleko w lodowych deserach, ciepłych zupach i dipach. Jednak to właśnie płatki z mlekiem, podanym w temperaturze pokojowej są idealnym rozwiązaniem śniadaniowym. Przygotowanie tego posiłku zajmuje mało czasu, a możliwości wzbogacania go zdrowymi dodatkami są nieograniczone. – Płatki śniadaniowe, nawet te czekoladowe czy cynamonowe, doskonale komponują się z bananami, jabłkami, malinami i jagodami – mówi Anna WarpechowskaNa dodatek kuszą kolorami i kształtami stworzonymi specjalnie z myślą o dzieciach. To właśnie dla najmłodszych, producenci wymyślają kolejne smaki i rodzaje płatków, bo dzieci to najbardziej wymagający konsumenci – dodaje.