Ekologia w przedszkolach

Z inicjatywy organizatorów kampanii społecznej „Zielone okno – wyrzuć rtęć ze swojego życia” – Fundacji Nasza Ziemia, firmy eco in oraz Biura Informacji Toksykologicznej, w blisko 50 przedszkolach w całej Polsce przeprowadzona została akcja edukacji ekologicznej dla dzieci „Zielone jutro”. Dzieci biorące w niej udział zdobyły wiedzę o recyclingu i postępowaniu z rtęcią.

Akcja edukacji ekologicznej została przeprowadzona w tym roku po raz pierwszy i swoim zasięgiem objęła blisko 50 przedszkoli z 6 miast Polski: Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania oraz Warszawy. Przedszkola realizowały scenariusz jednorazowych 45-minutowych zajęć, podczas których dzieci poznały pojecie recyklingu, nauczyły się segregować śmieci, dowiedziały się, czym są odpady niebezpieczne, jak z nimi postępować, a w szczególności jak unikać zagrożeń związanych z rtęcią. Dzieci utrwaliły zdobytą wiedzę, przez stworzenie prac plastycznych, w których przedstawiły, w jaki sposób postrzegają świat wolny od rtęci – świat „Zielonego jutra”. Prace, będą uczestniczyły w konkursie, w którym nagrodą jest usunięcie rtęci z okien lub ich wymiana na ekologiczne, bezrtęciowe.

Ogólnopolska akcja edukacji dla dzieci, która powstała z inicjatywy organizatorów kampanii Zielone okno, ma na celu budowanie świadomości ekologicznej już od najmłodszych lat. Poprzez edukowanie dzieci, ma również informować dorosłych. Wielu nie wie, że rtęć, to drugi po plutonie najbardziej toksyczny pierwiastek na ziemi i ma destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Raz wydobyta, nigdy nie ulega biodegradacji. Już 1 gram rtęci wystarczy by zatruć małe jezioro. Pomimo toksyczności, rtęć jest nadal używana w produkcji i przemyśle. Sama branża okienna wykorzystuje do produkcji w Polsce około 1,5 t rtęci rocznie (jest stosowana w większości mas uszczelniających do okien). Akcja edukacji ekologicznej oraz konkurs „Zielone jutro” mają za zadanie kształtowanie postaw proekologicznych od najmłodszych lat. Edukując dzieci, organizatorzy chcą również zwrócić uwagę rodziców na ten problem. 5-letni Staś z przedszkola Akademia Małego Człowieka w Warszawie, w którym odbyły się otwarte zajęcia pokazowe, na pytanie, czy jego rodzice wiedzą, jak niebezpieczna jest rtęć odpowiedział – Myślę, że nie wiedzą, nigdy mi o tym nie mówili. Ale teraz to ja im powiem!