Kiedy dziecko potrzebuje rehabilitacji neurologicznej?

dziecko

W pierwszych miesiącach życia dziecka bardzo ważna jest obserwacja jego rozwoju ruchowego. Jeżeli pewne zachowania dziecka wydają nam się niepokojące, nieprawidłowe lub przeciwnie – nie zauważamy pewnych reakcji, które powinny się już pojawić, to warto udać się do specjalisty od neurologii, który pomoże i nam, i dziecku rozwinąć takie umiejętności jak: słuch, mowa, ruch czy funkcje poznawcze.

Co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu dziecka?

W pierwszych dniach życia dziecka trudno zauważyć jego nieprawidłowości w słuchu czy funkcjach poznawczych. Dopiero po kilku tygodniach można zaobserwować wady. To, co powinno szczególnie zaniepokoić rodziców, to przede wszystkim brak reakcji na dotyk czy mowę. Najważniejszy jest pierwszy i drugi miesiąc, kiedy to dziecko powinno reagować na głos i bliskość matki, a także zacząć się uśmiechać. Jeżeli nie zaobserwujemy tego u naszego malucha, może być to sygnał, by skonsultować się z neurologiem, który wyeliminuje ewentualne wady wrodzone dziecka. To kluczowy moment, który zaważy na dalszym rozwoju naszej pociechy. Z kolei w późniejszych miesiącach powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy nasze dziecko:

  • wykazuje zainteresowanie osobami i przedmiotami wokół,
  • prawidłowo porusza nogami i rękoma,
  • nie sztywnieją mu nogi lub ręce,
  • reaguje na bodźce,
  • próbuje chwytać przedmioty.

Są to podstawowe zachowania, które powinno wykazywać nasze dziecko, a każda nieprawidłowość powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Trzeba jednak pamiętać, że każdy maluch rozwija się w swoim tempie i nie należy też spieszyć się z rozwijaniem u niego pewnych umiejętności, jak np. gaworzenie, mówienie czy chodzenie.

W czym pomoże rehabilitacja neurologiczna?

W przypadku dzieci z opóźnieniami w rozwoju psycho-ruchowym wskazana jest rehabilitacja neurologiczna, która ma za zadanie stymulować układ nerwowy i w efekcie szybciej rozwinąć u dziecka określone zachowania i umiejętności. Aby ocenić ogólny rozwój dziecka, lekarz stosuje metodę Pretchla, która polega na zopiniowaniu zachowań ruchowych malucha poprzez nagrywanie go. Lekarz na podstawie nagrania stwierdza nieprawidłowości. To najprostsza metoda i najważniejsze narządzie diagnostyczne. Więcej o rehabilitacji neurologicznej przeczytasz na: http://medintel.com.pl/oferta/rehabilitacja-neurologiczna/.

Jak przebiega rehabilitacja neurologiczna?

Po przeprowadzeniu diagnozy lekarz stwierdza problem, a następnie zleca rodzicom wykonywanie odpowiednich ćwiczeń z dzieckiem, a także inne środki pomagające rozwinąć jego układ neurologiczny. W rehabilitacji neurologicznej stosuje się różne terapie.

  • Terapia NDT Bobath – jej elementem jest instruktaż, w jaki sposób odpowiednio nosić, układać i podnosić dzieko.
  • Kinesiotaping – polega na przyklejaniu specjalnych plastrów, które stymulują mięśnie do prawidłowej pracy i przyjmowania właściwej postawy ciała.
  • Terapia PNF (Prorioceptive Neuromuscular Facilitation) – torowanie nerwowo-mięśniowe ma na celu usprawnienie poruszania kończynami, rozluźnienie mięśni i wzmocnienie ich pracy. Terapia ta stosowana jest u starszych dzieci.
  • Metoda Vojty – stymuluje mózg w celu aktywacji wrodzonych umiejętności i wzorców zachowań, ma ona wpływ na ruchliwość dziecka, odpowiednie reakcje na różnorodne bodźce zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, a także przyjęcie przez malucha prawidłowej postawy ciała.

Są to przeważnie terapie, które należy wykonywać codziennie po kilkanaście minut, aby przyniosły pożądane efekty. W przypadku plastrów to lekarz zaleca jak długo należy je nosić. Rehabilitacja neurologiczna jest zatem niezbędna, jeżeli mamy podejrzenie, że dziecko nie rozwija się tak, jak należy. Najlepiej wybrać sprawdzonego lekarza, który specjalizuje się w neurologii dziecięcej. Takiego można znaleźć między innymi w Centrum Medycznym Medintel.