Komputer do szkoły

Początek roku szkolnego to dla wielu rodziców okazja do kupienia komputera swoim dzieciom – zarówno tym najmłodszym, jak i nastoletnim. Warto, aby opiekunowie pamiętali, że dzięki Internetowi ich pociechy zyskują nie tylko dostęp do bogatych zasobów informacji. Jest to także wkroczenie w świat wirtualnej rzeczywistości, która niesie dla młodych ludzi szereg zagrożeń. Jak ich uniknąć?

KLUCZOWE WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW:
1. Bądź na bieżąco w zakresie technologii. Nie musisz być ekspertem, ale minimalny poziom wiedzy pozwoli zapewnić bezpieczeństwo Twojemu dziecku. Dlatego staraj się czytać o nowych produktach zwiazanych z ochroną komputera oraz ich funkcjach.
2. Rozmawiaj ze swoimi pociechami o tym, czego doświadczają w sieci. Pytaj i naucz się słuchać odpowiedzi. Brak komunikacji to często początek poważniejszych problemów.
3. Monitoruj aktywność dzieci w Internecie. Uprzedź je, że będziesz to robić z miłości i w trosce o ich bepieczeństwo, ponieważ jest to miejsce publiczne, które tylko stwarza pozory prywatności. Poinformuj o potencjalnych zagrożeniach, na jakie są narażone.
4. Trzymaj komputer w pokoju, w którym przebywają wsyscy domownicy. Najlepiej, aby monitor był skierowany w taką stronę, aby można było łatwo zobaczyć, co się na nim w danej chwili wyświetla.
5. Ustal wspólnie z dziećmi katalog jasnych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Tłumacz, że ludzie spotkani online nie zawsze są tymi, za kogo się podają, a często ich intencje mogą być złe. Pokaż im, w jaki sposób modyfikować ustawienia prywatności w portalach społecznościowych. Zadbaj, by Twoja pociecha stosowała bezpieczne hasła, czyli takie, które nie zawierają w sobie prywatnych informacji, takich jak imię, nawisko, data urodzenia, czy imię zwierzęcia.
6. Ucz zasad cyber etyki. Twoje dzieci powinny wiedzieć, że korzystanie bez zgody z cudzego komputera jest tak samo złe, jak włamanie się do czyjegoś domu. Z kolei obrażanie lub wyśmiewanie się z innych osób w sieci jest równie naganne jak w rzeczywistości.
7. Korzystaj z odpowiedniego oprogramowania zabezpieczającego komputer.

PODSTAWOWE WSKAZÓWKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY:
1. Dbaj o bezpieczeństwo swoich osobistych informacji. Nigdy nie podawaj nieznajomym swojego prawdziwego imienia, adresu, numeru telefonu czy szkoły. Nie przesyłaj ludziom, których nie znasz swoich zdjęć przez Internet.
2. Nie utrzymuj kontaktu w sieci z osobami, których nie znasz. Bez względu na to, co piszą o sobie, nie można im ufać, a bezpośrednie spotkania niosą za sobą niebezpieczeństwo.
3. Zwróć się do rodziców lub innej dorosłej osoby, której ufasz, kiedy coś, co zobaczysz w Internecie, wzbudzi Twój niepokój.

KOMENTARZ EKSPERTA:
„Bardzo ważnym jest, aby rodzice pamiętali o programach zapewniających kompleksową ochronę, takich jak Norton Internet Security lub Norton 360. Pakiety te zawierają narzędzie Norton Online Family Zostało ono zaprojektowane, aby pomagać rodzicom w monitorowaniu codziennej aktywności dziecka w Internecie i zawczasu przeciwdziałać problemom. Dzięki niemu opiekun może sprawdzić, czy dziecko było narażone na nieodpowiednie lub potencjalnie szkodliwe treści podczas przeglądania stron WWW np. związane z narkotykami czy erotyką. Norton Online Family daje także możliwość zablokowania witryn, które rodzic uzna za nieodpowiednie. Ponadto, to zaawansowane narzędzie online pozwala między innymi monitorować, jak i ile czasu dziecko korzysta z serwisów społecznościowyh, takich jak np. Facebook. Umożliwia to zachowanie równowagi między zadaniami domowymi pociechy, a jej życiem towarzyskim w sieci. Jeśli oceny młodego ucznia pogarszają się, można dokładnie sprawdzić, ile czasu spędził on np. w serwisach społecznościowych. Jeśli rodzic uzna, że zostały przekroczone granice, może włączyć taką opcję, która „wyłączy” komputer o określonych porach dnia i nocy, aby upewnić się, że reguły ustalone z najłmłodszymi są przestrzegane” – mówi Maciej Iwanicki, ekspert ds. bezpieczeństwa z Symantec Poland.