Komunie: zdrowie znów w modzie

Rowery powracają w wielkim stylu – tak w skrócie można podsumować najnowsze „komunijne” trendy. Choć w ciągu minionych lat często na prezent wybierano konsole czy komputery, to ostatnio znów zaczynają królować jednoślady. I bardzo dobrze, bo jest to podarunek zdecydowanie zdrowszy i lepszy dla rozwoju dziecka. Jednak jak mądrze dobrać odpowiedni model by okazał się on trafionym zakupem?

Jazda na rowerze jest jedną z tych nielicznych aktywności, która angażuje praktycznie całe ciało. Podobny efekt osiągamy np. podczas pływania, z tym, że rower ma tu jedną podstawową przewagę: jeździć można praktycznie zawsze i wszędzie – żeby się trochę poruszać nie trzeba organizować wyprawy na pływalnię, czy czekać na idealną pogodę i wysoką temperaturę. Wystarczy wsiąść i jechać.

Rower to nie tylko „urządzenie do przemieszczania się” – to wspaniała zabawka, a także wszechstronna maszyna do ćwiczeń, która szczególnie w przypadku młodych użytkowników doskonale wspomaga prawidłowy rozwój organizmu, zdrowie oraz kondycję.

Jakie są najważniejsze zalety jazdy na rowerze w kontekście młodych użytkowników? Możemy je podzielić na dwie grupy: w pierwszej będą to zalety związane z rozwojem młodego organizmu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że jazda na jednośladzie doskonale stymuluje prawidłowy rozwój mięśni i kośćca, a rozwija układ krążenia i oddechowy, a także koordynację, równowagę i refleks. Nie do przeceniania jest również pozytywny wpływ aktywności ruchowej na budowanie odporności – to m.in. efekt skutecznego dotlenienia organizmu.

Z drugiej strony mamy korzyści związane z budowaniem i utrzymaniem doskonałej kondycji oraz dotlenianiem organizmu (według badań podczas jazdy nasz organizm jest nawet o 40% lepiej dotleniony niż w czasie spoczynku). Równie ważne jest to, że rower w naturalny sposób zachęca młodych ludzi do przebywania na świeżym powietrzu – a to przecież bardzo ważne w dobie ogromnej popularności komputerów, konsoli, TV itp.

Przed zakupem roweru dla dziecka warto upewnić się, że będzie on idealnie dopasowany do jego sylwetki i potrzeb. Warto zapisać sobie wzrost dziecka oraz określić, jak będzie on użytkowany – czy będzie służył tylko do krótkich wycieczek, czy może również dłuższych wypraw, po jakiej nawierzchni będzie najczęściej jeździł obdarowany” – komentuje Arkadiusz Trzciński. „Kluczowe jest bezpieczeństwo – rower powinien być dobrany tak, by młody użytkownik mógł wygodnie siedzieć, pewnie sięgać do pedałów i hamulców, a w razie zachwiania bez problemu zeskoczyć i stanąć na ziemi„. Trzeba też pamiętać o wyposażeniu rowerzysty w odpowiednie akcesoria. W dobrym sklepie rowerowym bez problemu dokupimy kask, oświetlenie, pompkę czy zabezpieczenia utrudniające kradzież roweru.

Świetnym przykładem komfortowych i bezpiecznych rowerów dla dzieci są jednoślady firmy Kross, np. przeznaczony dla dziewczynek model Vena. Jego rama wykonana jest z lekkiego i trwałego aluminium, zastosowano w nim miękkie, szerokie siodełko, trzy biegi oraz dodatkową osłonę łańcucha). Dla chłopców idealny będzie z kolei model Hexagon Replica, wyposażony w amortyzowany widelec, mocne hamulce i szerokie opony gwarantujące pewną przyczepność na każdej nawierzchni.