Lekcja dołowania dziecka


„Wszystko jest źle! Nie garb się, nie stój tak, nie śmiej się. Majewski! Nie ro-ku-jesz!” Brak nauczycielskiej wiary w ucznia odbiera dzieciom motywację do nauki i rozwoju.

Kilka dni temu ruszyła kolejna edycja kampanii „Kup Indeks„, zachęcająca do wsparcia dzieci, które nie radzą sobie w szkole. Organizatorzy akcji sprzeciwiają się w niej „dołowaniu” dzieci i proponują w zamian pozytywne motywowanie: W Polsce tysiące dzieci jest dołowanych przez swoje otoczenie. Nie radzą sobie w szkole, zaliczając porażkę za porażkę. Bez przerwy słyszą bolesne słowa: nie rokujesz! Od rodziny, nauczycieli, kolegów i koleżanek. Z czasem zaczynają wierzyć, że do niczego się nie nadają i niczego w życiu nie osiągną. Problemem tych dzieci są nie tylko są słabe oceny czy brak pieniędzy na dodatkowe zajęcia, ale niska samoocena i brak wiary w siebie.

Program Akademia Przyszłości, prowadzony przez Stowarzyszenie WIOSNA, opiera się na systemie motywatorów zmiany – to metodologia pracy z dzieckiem nakierowana na przemianę myślenia dziecka o sobie samym.

Twarzą i ambasadorem kampanii jest Szymon Majewski. Zdecydował się wesprzeć kampanię, bo sam kiedyś nie radził sobie w szkole. – Wiem jak to jest, kiedy się dostaje po głowie. W szkole, na niektórych lekcjach naprawdę zdarzało mi słyszeć: Majewski, nie rokujesz! Ostatnio też nie było łatwo. Ale idę dalej – nie poddałem się. Nie rzucam tego, co lubię. Za to rzucam dołowanym dzieciom koło ratunkowe. Zróbmy to razem. Wspólnie pomóżmy dzieciom, które słyszą „nie rokujesz!”. Dajmy im szansę stać się kimś – przekonuje.

W tym roku szkolnym Akademia Przyszłości obejmie pomocą 1420 dzieci z 23 miast Polski. Przez cały rok szkolny raz w tygodniu każde dziecko indywidualnie spotyka się ze swoim osobistym Tutorem – wolontariuszem, który pomaga mu nie tylko w nauce, ale przede wszystkim wzmacnia jego samoocenę. Na każdych zajęciach do Indeksu Sukcesów, specjalnej książeczki, wolontariusz wpisuje jakieś osiągnięcie swojego ucznia. To sukcesy takie jak pierwsza w życiu piątka w szkole czy podejście bez strachu do tablicy. Oprócz tego dzieci uczestniczą w licznych wydarzeniach i imprezach, odwiedzają siedziby największych firm, uczelnie, spotykają się z gwiazdami. Dzięki temu mogą poznać inny świat i uwierzyć, że jest on w zasięgu ich możliwości.

materiał zaczerpnięto ze strony www.kampaniespołeczne.pl