Mały wiercipięta

„Kiedyś mówiło się o takich dzieciach „żywe srebro”, jednak mój 5-letni syn przekracza już chyba wszelkie granice. Nie potrafi spokojnie usiedzieć nawet kilku minut, wciąż coś „demoluje”, skacze, biega, wierci się. Zaczynam się obawiać czy to nie ADHD? Czy to poważna sprawa? Czy powinnam się z tym zwrócić do jakiegoś specjalisty? Jeżeli już w tym wieku nie sposób nad nami zapanować obawiam się, co będzie dalej? Czy też jest to normalne i z wiekiem mu minie?”
pozdrawiam, Justyna z Kołobrzegu

 

na pytanie odpowiada mgr Katarzyna Kulik

ADD (attention deficit disorder), czyli zespół deficytu uwagi dotyczy coraz większej liczby dzieci. Młodzi ludzie mają trudności z koncentracją uwagi, łatwo ulegają rozkojarzeniu. Objawy te mogą łączyć się z niepokojem, nerwowością, nadmierną aktywnością. Można wyodrębnić cztery grupy dzieci z tymi problemami:

– trudności z koncentracją w szkole (na podłożu trudności dydaktycznych),
– trudności z koncentracją w domu (konflikty rodzinne),
– dzieci przeciwstawiające się,
– dzieci z nadaktywnością.
Tu przyczyna może leżeć również w niezdiagnozowanej alergii.

Najczęstszym objawem nadaktywności jest nieustanne wiercenie się, niemożność usiedzenia w jednym miejscu, wykonywanie czynności w przyspieszonym tempie. Towarzyszyć może tym problemom impulsywność, czyli działanie pod wpływem chwilowego pragnienia, zaburzenia koncentracji uwagi. Uznaje się, że można podejrzewać nadruchliwość, gdy powyższe objawy utrzymują się dłużej niż sześć miesięcy.

Ważna jest obserwacja dziecka i notowanie w jakich okolicznościach pojawiają się niepożądane zachowania. Czy podobnie dziecko zachowuje się w przedszkolu lub w czasie nieobecności rodziców. Jeżeli zachowania nadruchliwe syn przejawia tylko w domu rodzinnym, to można przypuszczać, że problem wynika z nieprawidłowości wychowawczych.

Należy też zastanowić się nad dietą dziecka, gdyż często tzw. ADHD może mieć źródło w alergii pokarmowej. Dla prawidłowej diagnozy ważne jest aby prześledzić rozwój syna od ciąży i okresu okołoporodowego.

Myślę, że wątpliwości Pani może rozwiać specjalista pracujący w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.

zadaj pytanie, obserwuj na FB
dowiedz się więcej, umów na wizytę

Masz pytanie do naszych ekspertów? Pisz na redakcja@modaija.pl!