Miejsce na bezpieczny plac zabaw

Plac zabaw to doskonałe miejsce nie tylko dla dzieci, ale wręcz dla całych rodzin. To miejsce, w którym dziecko może się wyszaleć, wyszumieć, bawić beztrosko i bezpiecznie. Jednocześnie, to miejsce, gdzie rodzic może trochę odpocząć, ochłonąć, nadal obserwując swoje dziecko, nadal się nim zajmując i opiekując.

Jednak, zanim taki właśnie plac zabaw powstanie trzeba najpierw znaleźć dla niego idealne miejsce. Bezpieczny plac zabaw to nie tylko taki, który ma bezpieczne karuzele i huśtawki zamontowane na swoim terenie. Bezpieczny plac zabaw, to przede wszystkim taki, który od samych podstaw był planowany bezpiecznie. To plac, przy tworzeniu którego już samo założenie było podyktowane względami bezpieczeństwa, a każda decyzja, która była podejmowana, była podyktowana właśnie tą cechą. Planowanie zaś placu powinno się zacząć od lokalizacji. Miejsce na plac zabaw to podstawa jego bezpieczeństwa. Warto się więc zastanowić, jakie powinno ono być, żeby z placu można było rzeczywiście beztrosko korzystać.

Okolica

Pierwszą i podstawową sprawą powinno być to, gdzie postawić plac zabaw. Oczywiście, nie jest to wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Takie miejsce, powinno bowiem spełniać wiele różnorodnych warunków.

Po pierwsze, plac zabaw powinien zostać ulokowany na otwartej przestrzeni. To daje wiele licznych korzyści. Rodzice mają ułatwione zadanie obserwowania swoich dzieci, dzięki temu. Nic im nie zasłania, nie przeszkadza, mogą więc nawet z oddali nad nimi czuwać. Widzą co się dzieje i kto z kim się bawi. Jednocześnie, podczas wiatru czy wichury, nic na taki plac nie spadnie. Oczywiście, w czasie takiej pogody dzieci się nie bawią na placu, ale nie o to chodzi. Zawalone drzewa mogą go po prostu zniszczyć. A czy o to chodzi? Oczywiście, że nie.

Po drugie, plac powinien być oddalony od kabli wysokiego napięcia. Ich obecność jest bardzo niebezpieczna dla dzieci i dla samego placu. Dlatego trzeba się od niego oddalić.

Po trzecie, nie powinno się budować placu w pobliżu ruchliwej ulicy. Dzieci są nieprzewidywalne. Wystarczy, że któreś wybiegnie na tę ulicę i nieszczęście gotowe. Plac ma być bezpieczny nie tylko w najbliższej okolicy, po „tej stronie” płota, ale na zewnątrz również. Trzeba pamiętać, że dzieci potrafią opuszczać plac w wielkich emocjach i bardzo podekscytowane.

Ogrodzenie

Skoro już o tym mowa, to właśnie sama lokalizacja, to tylko jeden element. Druga, ważna kwestia to wspomniany płot. Dobrze, jeżeli plac ma jakieś naturalne ogrodzenie, jest na łące, na dużej polanie, gdzie w zasadzie do ruchu ulicznego prowadzi jeszcze długa droga. Jest to pewien rodzaj ogrodzenia. Konieczne jest jednak regularne i zaplanowane ogrodzenie.

Może być ono zorganizowane na bazie zwykłego płotka. Może to też być żywopłot. Płot pozwala na zachowanie widoczności również poza jego granicami. Żywopłot natomiast pozwala na zabezpieczenie placu od zewnątrz, nic nie widać, dźwięk jest stłumiony. W zasadzie, najważniejsze jest, żeby w ogóle był taki płot.

Jakie zaś ma on znaczenie? Chroni przed ucieczką dzieci. Wiadomo, że maluchy mają takie pomysły, żeby gdzieś uciekać. Rodzice zaś chcą, żeby dzieci były bezpieczne. Ogrodzenie ogranicza szanse ucieczki dzieci. Daje możliwość rodzicom złapania takiego malucha. Zdecydowanie jest to działanie na plus.

Z drugiej strony, ogrodzenie też nie wpuszcza tych, którzy na plac nie powinni przyjść, chodzi mianowicie o zwierzęta. Wiadomo, że zwierzęta nie patrzą na względy higieniczne. Załatwiają się tam, gdzie chcą. Utrudnienie im dotarcia na plac, sprawi, że przynajmniej na placu tego nie zrobią, a to już jest zabezpieczenie dzieci, przed nieszczęściem.

Podłoże

Żeby plac był bezpieczny, warto również zadbać o podłoże, na którym dzieci będą się bawiły. Dzieci biegają, skaczą, mogą się potrącić, uderzyć, popchnąć. Ważne, żeby upadły na miękkie. Miękkie lądowanie pozwoli uniknąć dodatkowych urazów. Może i coś tam zaboli, ale przynajmniej nie będzie stłuczone czy rozbite, nie będzie zdarta skóra czy też nie będzie obtarć.

Jakie więc powinno być podłoże? Miękkie i bezpieczne. Takie cechy, ma, z naturalnych podłoży, trawa i piasek. Warto obydwa zastosować na jednym placu zabaw, ponieważ dzięki temu jest on bardziej atrakcyjny i bardziej ciekawy, a jednocześnie jest cały bezpieczny. I trawa i piasek dają bowiem pewną amortyzację upadków, dzięki czemu dziecko szybko się może pozbierać, bez większych uszczerbków.

Warto też pomyśleć o tym, żeby zastosować na placu tartan. To specyficzny rodzaj sztucznego podłoża, które gwarantuje również miękkie upadki, gwarantuje amortyzacje i nie powoduje podrażnień skóry. To również można połączyć z trawą i piaskiem, nic nie stoi na przeszkodzie.

piasek

Podsumowanie

Podsumowując, widać jak ważne jest przemyślenie i zaplanowanie kilku kwestii dotyczących zabezpieczenia placu zabaw już na samym początku. Plac musi mieć odpowiednią lokalizację, ogrodzenie i podłoże, a to dopiero początek. To są ważne rzeczy, ponieważ decydują o jego bezpieczeństwie.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki asortyment artykułów dla dzieci do ogrodu, min. place zabaw: http://ogrodolandia.pl/place-zabaw