Niania – zaufanie pod kontrolą


Godna zaufania niania to prawdziwy skarb. Wie o tym każdy rodzic, który zmierzył się z problemem znalezienia wiarygodnej opiekunki dla swojego dziecka. Nawet gdy uda się zatrudnić osobę, która sprawia dobre wrażenie i ma dobre referencje, nadal pozostaje niepewność. Przypadki bicia, szarpania, krzyczenia na dzieci, niewłaściwej opieki sprawowanej przez nianie, a także kradzieży, niestety się zdarzają. Istnieją jednak metody i narzędzia, dzięki którym możemy to kontrolować.

Bycie opiekunką do dziecka to duża odpowiedzialność. W Polsce kwestie prawne związane z tym zawodem uregulowano dopiero niedawno. Nadal brakuje jednak profesjonalnych niań, które nie traktują tego zajęcia, jako pracy tymczasowej lub sposobu na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Typowa polska opiekunka do dziecka jest z reguły studentką lub emerytką, która szuka dodatkowego źródła dochodu. Właśnie dlatego ciężko jest znaleźć osoby z odpowiednim doświadczeniem lub wykształceniem, co zwiększałoby pewność rodzica, że zatrudniają godną zaufania, profesjonalną nianię.

Jaka powinna być dobra niania?

Najczęściej opiekunkami zostają kobiety. Mężczyzna wykonujący ten zawód jest zjawiskiem jeszcze dosyć rzadkim. Dobra niania powinna wzbudzać zaufanie i, przynajmniej w teorii, znać zasady pielęgnacji i opieki nad dzieckiem. Często w rolę opiekunek wcielają się studentki pedagogiki czy psychologii – takie wykształcenie daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa i pozwala wierzyć, że taka osoba wie, jak postępować z maluchem. Dużym atutem niani są również przebyte kursy wraz z odpowiednim certyfikatem, który dokumentuje przygotowanie do sprawowania opieki nad dziećmi. Rodzice oczekują od dobrej niani oprócz pielęgnacji, karmienia, spacerów, także organizowania zabaw rozwijających dziecko, odpowiednich do wieku danego dziecka. Im starsze – tym bardziej ciekawe otaczającego go świata.

Nigdy nie można mieć pewności

Nawet najlepsza opiekunka może popełniać błędy (podświadomie lub celowo). Przypadki bicia, szarpania, krzyczenia na dzieci oraz niewłaściwej opieki nad nimi, niestety się zdarzają. – Zatrudniliśmy studentkę do opieki nad naszym synkiem. Jak się okazało, mimo wiosny i ładnej pogody, nie wychodziła z dzieckiem na spacery, tylko włączała bajki w TV, a sama uczyła się do egzaminów – mówi Anna Ciosek z Warszawy, mama 2-letniego Antka. – Wróciłam kiedyś do domu, gdyż zapomniałam dokumentów służbowych. Już na korytarzu słyszałam krzyki niani na moje dziecko, które jak się okazało wylało soczek na podłogę – skarży się Magda Jastrzębska z Poznania, mama 3-letniej Oliwki.

Rodzice często nie wiedzą o takich sytuacjach, zwłaszcza przy malutkich dzieciach, które nie potrafią jeszcze mówić i się nie poskarżą. Nawet drobne siniaki mogą zostać wytłumaczone przez np. upadek dziecka. – Takie zachowania mogą odbić się na psychice najmłodszych – mówi Jolanta Lewandowska, psycholog. – Pytajmy starsze dzieci, co robiły z nianią, jak spędzały czas. W przypadku młodszych dzieci zwracajmy uwagę na ich zachowania: jak reagują na widok opiekunki, czy są przestraszone, czy nie zaczęły krzyczeć na innych, bić misiów, moczyć się itp. To mogą być w pewnym stopniu symptomy rozłąki dziecka z rodzicami, ale często może to być również efekt nienależycie sprawowanej opieki nad nimi – wyjaśnia Lewandowska.

Zatrudnienie niani to wpuszczenie obcej osoby do naszego domu. Zdarzają się przypadki zniknięcia drobnych rzeczy, biżuterii, pieniędzy. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie udowodnić kradzież lub zastanawiamy się, czy sami nie zgubiliśmy danej rzeczy.

Nowoczesna technika stwarza nam możliwości zabezpieczenia się przed nieuczciwymi i nieodpowiednimi nianiami. ­– Na rynku jest duża ilość urządzeń, które w łatwy i dyskretny sposób pozwalają sprawdzić co dzieje się w domu po wyjściu z niego rodziców – mówi Maciej Nowaczewski, ekspert ze sklepu Spy-shop.pl. – W zależności od zasobów pieniężnych, można wykorzystać w tym celu specjalny dyktafon, podsłuch GSM, rejestrator wideo, czy też bezprzewodową kamerę, która transmituje sygnał na żywo przez internet. Ceny najprostszych urządzeń zaczynają się już od 129 zł. Warto wiedzieć, że producenci mają w swojej ofercie gotowe przedmioty domowego użytku z wbudowanymi podsłuchami – dodaje. Wykorzystanie takich urządzeń pozwoli upewnić się, co do wiarygodności opiekunki.

Czy to jest legalne?

Podsłuchiwanie i potajemne nagrywanie osób bez ich wiedzy nie jest dozwolone. W Polsce mogą robić to tylko właściwe służby. – Od tej reguły nie ma wyjątków. Nawet jeśli opiekunka jest naszym pracownikiem, to nie wolno jej nagrywać bez jej wiedzy i zgody. Jednak zdarzają się przypadki, gdy to sama niania proponuje wykorzystanie monitoringu do sprawdzenia swojej uczciwości – tłumaczy Krzysztof Rydlak ze Spy-shop.pl. Takie rozwiązanie daje możliwość upewnienia się, co do odpowiednich kwalifikacji niani. Zdarzają się także rodzice, którzy celowo nie informują opiekunek o tym, że są obserwowane, muszą oni jednak pamiętać o tym, że robią to nielegalnie.

Kwestia bezpieczeństwa dziecka, jego prawidłowego rozwoju i pielęgnacji, to sprawa kluczowa dla każdego rodzica. Nieczęsto też mamy mogą skorzystać z urlopu wychowawczego z obawy o utratę pracy po powrocie z niego. Istotne jest więc znalezienie odpowiedniej osoby do opieki nad dziećmi.

Oprócz bieżącej kontroli sytuacji w domu, urządzenia monitorujące lub nasłuchujące możemy dodatkowo wykorzystywać podczas wyjazdów i urlopów.