Prezent na roczek – jaką zabawkę wybrać?

Pierwsze urodziny dziecka to bardzo ważne wydarzenie w życiu całej rodziny. Często z tej okazji wyprawiana jest większa uroczystość. Trzeba jednak pamiętać, że jest to także okres stanowiący krok milowy w rozwoju dziecka. Dlatego, kiedy szukamy idealnego prezentu na tę okazję, warto postawić na zabawki wspierające rozwój malucha – takie, które go zaciekawią, dostarczą wielu odpowiednich bodźców oraz zapewnią doskonałą zabawę na długi czas. Jakie zabawki powinny zwrócić naszą uwagę?

O czym pamiętać wybierając zabawkę dla dziecka?

Przede wszystkim o jego bezpieczeństwie – zabawka powinna mieć wszelkie certyfikaty, które gwarantują jej bezpieczeństwo. Musi być także dostosowana do wieku dziecka. W przypadku rocznego malucha należy wybierać zabawki, które nie mają małych elementów lub takich, które łatwo rozdzielić, tak aby uniknąć ryzyka zakrztuszenia się czy zranienia. Oprócz tego trzeba już brać pod uwagę preferencje dziecka co do kolorów, kształtów czy ukochanych postaci z bajek czy ulubionych zwierzaków.

Jakie zabawki barć pod uwagę przy wyborze prezentu dla rocznego dziecka?

W każdym sklepie z zabawkami znajdziemy setki propozycji prezentów dla rocznego dziecka. Jednak kilka z nich to sprawdzone rzeczy, które skradną serce każdego dziecka obchodzącego swoje pierwsze urodziny. Do takich rzeczy należą przede wszystkim:

  • jeździki i pchacze – to zabawki, które można ciągać, pchać i na nich jeździć odpychając się nóżkami (mniejsze dzieci mogą siedzieć na takiej zabawce, kiedy ktoś dorosły je ciągnie). Warto wybrać zabawki interaktywne, które dodatkowo będą miały np. sorter lub elektryczne elementy, które wydają dźwięki czy światło. Taka zabawka zachęca malucha do podejmowania prób samodzielnego chodzenia, a także pozwala zająć go na dłużej dzięki dodatkowym elementom, które powinny mieć różnorodne kolory i faktury. Przykłady takich zabawek można znaleźć na stronie modino.pl;
  • klocki – pierwsze klocki dla dziecka powinny być duże i mieć proste kształty. Najlepiej sprawdzą się klasyczne, drewniane klocki, z których można zbudować wieżę, a później ją zburzyć. Warto wybierać klocki, które dodatkowo mają namalowane lub wygrawerowane literki lub cyferki, albo są w różnych kolorach i kształtach;
  • interaktywny pluszak – dla roczniaka warto wybrać pluszaka, ale takiego interaktywnego, który np. po naciśnięciu odpowiedniej części ciała będzie mówił, czego dziecko dotknęło, śpiewał piosenki zachęcające do zabawy, a także nauki literek i cyferek.