Sucha skóra u dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby!

Sucha skóra wymaga szczególnie starannej pielęgnacji – jest bardziej podatna na uszkodzenia, podrażnienia czy łuszczenie. Warto wiedzieć, co zrobić, kiedy skóra naszego maluszka staje się szorstka, napięta i traci połysk.

 

Przyczyny problemu

 

Wśród przyczyn nadmiernego wysuszenia skóry wymienić należy przede wszystkim nieodpowiednią pielęgnację i używanie niewłaściwych kosmetyków. Wybierając środki do pielęgnacji skóry dziecka, należy dokładnie sprawdzać skład. Nie powinny zawierać konserwantów, alkoholu, barwników czy substancji zapachowych. Najlepiej jest wybierać kosmetyki hipoalergiczne, oparte na naturalnych składnikach; niewskazane jest stosowanie preparatów dla dorosłych. Suchość skóry może być także uwarunkowana genetycznie. Coraz częstszym problemem są też różnego rodzaju choroby skóry (z atopowym zapaleniem skóry na czele), którym towarzyszy nadmierne jej wysuszenie.

 

Jak pielęgnować suchą skórę dziecka

 

Sucha skóra u dziecka wymaga regularnej i odpowiedniej pielęgnacji. Podstawową zasadą jest stosowanie dobrej jakości kosmetyków, dedykowanych najmłodszym. Do kąpieli należy używać płynów o lekko kwaśnym pH – powinny one zawierać substancje nawilżające, natłuszczające, ochronne oraz przeciwzapalne. Po kąpieli konieczne jest nasmarowanie skóry preparatem nawilżającym. Może być to mleczko, emulsja lub maść. Także przy okazji przebierania oraz przewijania warto zaaplikować kolejną dawkę kremu lub maści na podrażnione lub przesuszone miejsce. Dobrą zasadą, którą warto się kierować, jest stosowanie w miejscach szczególnie wrażliwych kremów z dużą zawartością tłuszczu, a małą zawartością wody. W przypadku zaczerwienienia i podrażnienia przydać się może substancja działająca łagodząco, na przykład pantenol. Stany zapalne zwalczymy, stosując kremy zawierające środki przeciwzapalne, na przykład bisabolol. Jeśli dojdzie do zakażenia bakteryjnego, przydatna będzie natomiast maść z tlenkiem cynku.

 

Poznaj moc emolientów

 

Doskonałym rozwiązaniem dla suchej skóry są kosmetyki bazujące na emolientach. Te bezzapachowe substancje stworzone na bazie olejów mineralnych pozwalają nawilżyć skórę, natłuścić ją i przywrócić elastyczność. Tworząc na jej powierzchni tłustą powłokę, zapobiegają parowaniu wody. Co więcej, emolienty pozwalają na wchłanianie wilgoci z otoczenia – chronią także przed wnikaniem substancji z zewnątrz. Wszystko to sprawia, że odbudowują naturalną barierę ochronną skóry. Emolienty dostępne są w wielu postaciach: jako maści, kremy, mleczka, balsamy, emulsje, żele do mycia, szampony bądź olejki do kąpieli. Warto stosować je kompleksowo, to znaczy zarówno do kąpieli lub mycia głowy, jak i do nawilżania skóry po myciu. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na skład kosmetyku. W przypadku dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry lepiej unikać preparatów zawierających lanolinę. Złą oznaką jest także obfite pienienie się żelu czy płynu do mycia – za powstawanie piany odpowiedzialne są substancje, które również mogą uczulać oraz negatywnie wpływać na odczyn pH skóry dziecka.