Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Co roku, pracownicy służby zdrowia, media i same matki karmiące ze 120 krajów, przypominają o tym, że kobieta ma dyspozycji perfekcyjny mechanizm zapewniający rosnącemu dziecku tyle pokarmu, ile potrzebuje. Co najważniejsze jest to pokarm idealny – zarówno ze względów zdrowotnych, jak i ekonomicznych. W Światowym Tygodniu Karmienia Piersią propagowane jest to, co zostało stworzone przez samą naturę i jest doskonałe – sposób na niezastąpioną więź matki i dziecka.

Bank korzyści

1 sierpnia 1990 roku 29 krajów, w tym Polska, podpisało deklarację Innocenti: w sprawie „Ochrony, Propagowania i Wspierania Karmienia Piersią”. Dziś Światowy Tydzień Karmienia Piersią obecny jest już w 120 krajach. Środowiska promujące naturalne karmienie dzieci zwracają uwagę na fakt, że perfekcyjnie skomponowany skład dostosowany do indywidualnych potrzeb naszego dziecka – to cenny skarb, z którego warto korzystać jak najdłużej.

Karmienie piersią to niebagatelne i odpowiedzialne zadanie. Organizm kobiety powinien być do niego odpowiednio przygotowany – odżywiony i nawodniony. Dzięki temu naturalne wykorzystanie w procesie laktacji witamin i minerałów oraz wody nie wpłynie negatywnie na organizm matki, a dziecku zapewni wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Urozmaicone, regularne i lekkostrawne posiłki, około 2 litrów niegazowanych i niesłodzonych napojów dziennie to nie tylko sprawdzone sposoby codziennego dbania o prawidłowy przebieg ciąży, ale i nawyki warte kontynuacji w czasie karmienia piersią. Dieta, wspierana ukierunkowanymi na potrzeby matek i ich dzieci suplementami, sprzyja kobiecie zarówno w jej trosce o własny organizm, jak i w dostarczaniu dziecku odpowiednio wartościowego pokarmu.

Od czasu planowania ciąży, przez cały jej przebieg, a także w okresie karmienia piersią, kobiecie powinny towarzyszyć preparaty stworzone z myślą o jej szczególnych potrzebach (w specjalistycznej linii preparatów Prenatal dostępne są np.: Prenatal Complex – zalecany szczególnie w I trymestrze ciąży, a także Prenatal Classic, ukierunkowany na potrzeby kobiet od II trymestru ciąży i karmiących). Pomogą one uzupełnić dietę w witaminy i składniki mineralne, takie jak np.: jod, cynk, kwas foliowy, witamina C, witamina B6, żelazo, selen. Wzmocnią organizm i poprawią ogólne samopoczucie kobiety. Dodatkowo pomagają zadbać o ładną i jędrną skórę przyszłej mamy, ale co najważniejsze – działają wspomagająco na prawidłowy rozwój układu nerwowego, w tym cewy nerwowej u płodu. Kiedy kobieta doświadcza problemów z przyjmowaniem tabletek lub silnych mdłości, warto zdecydować się na preparat w łatwych do połknięcia kapsułkach. Kapsułka ma tę przewagę, że wystarczy ją otworzyć, a jej zawartość połączyć z wodą uzyskując zawiesinę. Na wspomniane mdłości, czy kłopoty ciężarnych pań z trawieniem, pomocny będzie także imbir, będący np. składnikiem dostępnego na naszym rynku preparatu Prenatal Complex.

Ważna kalkulacja

Według opinii lekarzy, ciężarne Polki charakteryzuje zbyt niskie spożycie wielu witamin i soli mineralnych, szczególnie w drugiej połowie trwania ciąży. Ze względu na te spostrzeżenia, z myślą o uzupełnieniu tego typu niedoborów – w trosce o zdrowie przyszłej mamy i dziecka, skomponowano preparaty będące bogatym źródłem żelaza, cynku i kwasu foliowego, a także innych witamin i składników mineralnych. Co ważne – w optymalnych dla matki i dziecka ilościach (np. Prenatal Classic; cena: ok. 30 zł/100 tabl.) Dzięki zastosowaniu w nim beta-karotenu, który nie kumuluje się w organizmie, nie ma ryzyka przedawkowania witaminy A.

Ważnym problemem dietetycznym większości Polaków, nie tylko kobiet w ciąży, jest komponowanie posiłków z pominięciem ryb, które są ważnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (szczególnie DHA) niezbędnych dla zdrowia. Nawet jeśli chcemy spożywać właściwą ilość ryb, stajemy przed problemem, czy te ryby, do których mamy dostęp nie są zbytnio obciążone zanieczyszczeniami z akwenów, z których pochodzą, chociażby metalami ciężkimi… Preparat Prenatal DHA (30 kapsułek/29,50zł) zawiera aż 300mg DHA, który ma wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, którego nie sposób przecenić. Źródłem kwasów omega-3 w tym preparacie jest wysoko oczyszczony olej z tuńczyka, w którym proporcje DHA do EPA są najbliższe mleku matki. Jest to dobre i bezpieczne rozwiązanie dla mam i ich dzieci. Należy przy tym mieć na uwadze, że sam preparat dostarczający kwasy omega-3, mimo ogromnej roli dla organizmu dziecka i matki, nie stanowi wystarczającej suplementacji i powinien być przyjmowany w asyście preparatu witaminowo-mineralnego.

Dlaczego to takie ważne?

Badania potwierdzają, że koncentracja DHA w korze mózgowej i siatkówce oka jest dużo większa u dzieci karmionych naturalnie. Jego zawartość w mleku kobiecym wynika z obecności w diecie produktów bogatych w ten kwas. Nawyki żywieniowe, obawy przed uczuleniami i zanieczyszczeniami tłustych ryb morskich, będących bogatym źródłem DHA, są powodem zbyt niskiego spożycia ryb w Polsce. Skutkuje to niewystarczającą zawartością kwasu DHA w mleku kobiecym. Wynosi ona ponad połowę mniej niż rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia. Dlatego w III trymestrze ciąży należy uzupełniać dietę w DHA i kontynuować suplementację w okresie karmienia piersią.

Karmienie piersią stanowi źródło wielu korzyści – zarówno dla dziecka, jak i jego matki. To nie tylko czysto praktyczny aspekt zapewnienia dziecku właściwego odżywienia, ale i budowanie jego naturalnej odporności oraz niezastąpionej więzi, która łączy je z mamą. Kobiety chcące karmić dziecko piersią powinny zwrócić baczną uwagę ma odpowiednie przygotowanie swojego organizmu do tego procesu. Wtedy będą mogły z poczuciem bezpieczeństwa, podążając za zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, korzystać z dobrodziejstw laktacji. Zaufanie naturze i swojej zdolności do wykarmienia własnego dziecka jest doznaniem, które trudno porównać z jakimkolwiek innym. Karmiącym mamom towarzyszy duma, że zdołały dziecku zapewnić doskonały start.

m-am