Świętujmy Dzień Postaci z Bajek z kanałem POLSAT JimJam


Kalendarz świąt nietypowych podaje, że Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest zarówno 5 września, jak i 5 listopada. To tak przyjemne święto, że śmiało można je obchodzić dwa razy do roku. Jakie są najbardziej lubiane postaci bajkowe i dzięki czemu wzbudzają tak pozytywne emocje?

Według plebiscytu na ulubioną Postać z Polskich Bajek, przeprowadzonego w 2009 roku, na pierwszym miejscu jest sympatyczny pies Reksio. Miejsce drugie zajmuje Miś Uszatek, zaś na trzecim plasują się Bolek i Lolek. Polacy uwielbiają dawne polskie bajki ze studia SE-MA-FOR i to do nich mają największy sentyment.

Zwycięzca plebiscytu – Reksio – pojawił się na ekranach polskich telewizorów w 1967 roku. Teraz, dzięki kanałowi POLSAT JimJam, nowe pokolenia dzieci poznają sympatycznego bohatera, a ich rodzice z przyjemnością wspominają swoje dzieciństwo. To, za co kochamy wesołego kundelka, najlepiej podsumowują słowa użytkownika facebookowego profilu bajki – Agnieszki G.: (…) gdyby nie Reksio, to cały ten wiejski grajdołek już dawno rozsypałby się w drobny pył wulkaniczny. On tam pilnował wszystkiego, doglądał, karmił, bronił… robił dosłownie wszystko. Reksio jest przodownikiem pracy na milion procent! A co lepsze? Miał jeszcze czas, żeby wieczorem jechać do gminy i pieczątki przystawiać (może nie pamiętacie, co?). Niech żyje Reksio!

Plasujący się na drugim miejscu Miś Uszatek to bohater znany przede wszystkim ze swojego charakterystycznego klapniętego uszka. Jak na małego misia, zrobił oszałamiającą karierę. Oglądały go dzieci w Słowenii, Finlandii, Macedonii, Holandii, na Słowacji i na Węgrzech. Jego sława sięga aż do Japonii, gdzie założono stronę internetową poświęconą temu bohaterowi. O tym jak popularna jest to bajka, świadczą choćby internetowe dowcipy na temat głównego bohatera, które od lat krążą w sieci: Czemu Miś Uszatek śpi na podłodze? Bo klapnięte łóżko ma!

Na trzecim miejscu rankingu ulubionych postaci znaleźli się Bolek i Lolek. Jak nie lubić bohaterów, którzy są właśnie tacy, jak większość dzieci? Przekomarzają się, robią psikusy, czasem łobuzują – zachowują się jak typowi koledzy z podwórka, czy z klasy. „Bolek i Lolek” to najdłuższy serial animowany powstały za czasów PRL-u. Przez 23 lata wielbiciele bajki mieli szansę na to, by bardzo zżyć się z jej bohaterami i przeżyć z nimi wiele niesamowitych przygód. W szarych czasach, gdy wyjazd za granicę dla większości osób był jedynie marzeniem, z Bolkiem i Lolkiem można było zwiedzać świat! Dzięki nim dzieci mogły poznać Australię, Kanadę a nawet Polinezję, odkryć Dziki Zachód, podróżować autostopem i przeżyć wiele wakacyjnych przygód. O popularności bajki świadczy choćby to, że była ona emitowana w 80 krajach!

Na dalszych miejscach rankingu znaleźli się: kot Filemon, Piotrek z „Zaczarowanego Ołówka”, Plastuś, Wróbelek Ćwirek, Pomysłowy Dobromir, pingwin Pik-Pok, Pyza.
Jak można uczcić Dzień Postaci z Bajek? Pomysłów jest wiele. Można przebrać się za ukochanych bohaterów (wszystko zależy od pomysłowości rodziców i dzieci) i odegrać scenki z ukochanych dobranocek. Można wybrać się do Łodzi, by na Piotrkowskiej zobaczyć pomnik Misia Uszatka lub w Bielsku-Białej podziwiać pomniki upamiętniające Reksia oraz Bolka i Lolka. Ramówka kanału POLSAT JimJam umożliwia świętowanie tego dnia w najprostszy i chyba najprzyjemniejszy sposób – dorośli i dzieci mogą zasiąść wygodnie przed telewizorami i razem obejrzeć Bolka i Lolka! Dla opiekunów będzie to „powrót do przeszłości” i szansa do wspominania klimatu dawnych lat, dla dzieci – możliwość odkrycia bajki po raz pierwszy.

„Przygody Reksia”, „Bolek i Lolek” oraz „Pampalini łowca zwierząt”
codziennie na kanale Polsat JimJam w blokach o 7.05, 13.35 oraz 19:00-20:00.