torba-czy-plecak-do-szkoly-dla-nastolatka

Torba czy plecak do szkoły dla nastolatka?

Dzieci w szkołach podstawowych najczęściej noszą książki, zeszyty i przybory szkolne w tornistrach z usztywnionymi plecami, albo w torbach na kółkach z wysuwaną rączką. Jednak dla uczniów gimnazjum czy szkoły średniej takie plecaki nie będą już odpowiednie. Czy lepiej zaopatrzyć nastolatka w torbę czy plecak szkolny?

Jaka jest różnica pomiędzy plecakiem a tornistrem?

Tornister jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego pierwszoklasisty i w ogóle ucznia szkoły podstawowej. Powinien on znaleźć się w wyprawce szkolnej. Często jednak zamiennie używa się pojęcia plecak i tornister. Kluczowa różnica pomiędzy tymi dwoma pojęciami tkwi w tym, że tornister ma usztywnianą część tylną, która sprzyja utrzymaniu właściwej postawy u ucznia. Tornistry w sklepach stacjonarnych i internetowych występują w szerokiej gamie rozmiarów i typów, co pozwala je dobrać do wzrostu i wagi ucznia oraz do jego indywidualnych preferencji.

Plecak ma najczęściej większą pojemność i nie musi mieć usztywnianych pleców. Charakteryzuje się większą elastycznością, co pozwala uzyskać prawidłowe rozłożenie ciężaru na plecach i ramionach. Na pewno wybierając pomiędzy tornistrem a plecakiem rozwiązania dla młodzieży, wygra ta druga z opcji.

Plecak a może torba?

Dla nastolatka do szkoły wybór powinien istnieć nie pomiędzy plecakiem i tornistrem, ale plecakiem i torbą na ramię. Jeśli wybieramy plecak, powinniśmy zdecydować się na model z usztywnianymi plecami, co pozwoli na uzyskanie i utrzymanie prawidłowej sylwetki. Plecak może mieć usztywnienie z elastycznej pianki lub aluminiowych profili, czy zwyczajnej tektury. Będzie on ergonomicznym rozwiązaniem, o ile wyposażony będzie w szerokie szelki – co najmniej 4-centymetrowe. Im będą one szersze, tym mniej będą uciskać ramiona.

Normy europejskie zakładają, że plecak dla starszych dzieci nie powinien ważyć więcej niż 1,4 kg. Dla dzieci z klas II i III szkoły podstawowej waga nie powinna przekraczać 1,2 kg.

Alternatywą dla plecaka szkolnego może być torba młodzieżowa. Dla nastolatków może to być torba męska, którą wykorzystają również na studiach czy w pierwszej pracy zawodowej w przyszłości. Torby męskie występują w wielu różnych wariantach, fasonach, czy kolorystyce, dlatego jest z czego wybierać. Torba młodzieżowa męska sprawi, że gimnazjalista czy uczeń szkoły średniej poczuje się bardziej dorosły. Jest ona również wygodna w noszeniu i zwykle pakowna.

Będzie to rozwiązanie idealne dla licealistów. Torba młodzieżowa męska wygląda stylowo i może być wykorzystywana na wiele różnych sposobów, między innymi do szkoły, jako torba na laptopa, torba na wycieczkę czy na siłownię. Za wadę torby uważa się to, że występuje w jej przypadku bardzo duże obciążenie na jedno ramię, które może doprowadzić do bólów mięśni i do wad postawy. Torba szkolna powinna mieć wielkość potrzebną do zmieszczenia w niej książek i zeszytów oraz szeroki pasek, który nie będzie zanadto naciskał mięśni.