Twoje dziecko się moczy – porozmawiaj o tym z ekspertem

Dziecko moczy się w nocy? Wszystkie porady zawodzą, a wasze relacje się psują? Nie jesteście sami z tym problemem. Porozmawiajcie z ekspertem.

W ramach Światowego Dnia Moczenia Nocnego, który w tym roku przypada na  29 maja, na stronie www.suchyporanek.pl, zostaną udostępnione dedykowane czaty z ekspertem. W wyznaczonym czasie każdy rodzic, którego dziecko ma problem z moczeniem nocnym może skonsultować się z lekarzem lub przesłać do niego zapytanie.

Moczenie nocne polega na niekontrolowanym oddawaniu moczu w czasie snu. Jej główną przyczyną są zaburzenia fizjologiczne związane z nadmierną produkcją moczu w nocy lub zmniejszoną pojemnością pęcherza moczowego. Bez wizyty u lekarza nie można jednak poznać podstawy problemu.

Schorzenie to jest powszechne i dotyczy około 300 tys. dzieci w Polsce w przedziale wiekowym od 5 do 18 roku życia. Jednak nie w każdej miejscowości, w której mieszkają dzieci zmagające się z moczeniem nocnym, jest możliwa konsultacja ze specjalistą. Czat z ekspertem, który zajmuje się leczeniem moczenia nocnego, pozwoli osobom z całej Polski otrzymać profesjonalną poradę.

Choroba ta negatywnie oddziałuje na poczucie wartości dziecka, jego samopoczucie i funkcjonowanie w domu i w szkole. Czynniki te sprawiają, że zaczyna izolować się, co wpływa na trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z rówieśnikami.

Niestety do dziś panuje przekonanie, że z każdego przypadku tego schorzenia można wyrosnąć. Sprawia to, że rodzice często nie szukają pomocy dla swojego dziecka. Warto pamiętać, że moczenie nocne nie tylko może być leczone, ale wręcz należy ją bezwzględnie leczyć. W pierwszej kolejności rodzice z dzieckiem, które moczy się w nocy, powinni udać się do pediatry. Lekarz może następnie skierować dziecko bezpośrednio do specjalisty mówi mgr psychologii, lek. med. Ilona Chudzik z Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Nadciśnienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dostęp do czatu ze specjalistą jest otwarty dla wszystkich osób, które wejdą na stronę www.suchyporanek.pl w poniższych terminach:

Maj:

28.05 godz. 11 -14
29.05 godz. 9 – 14 Światowy Dzień Moczenia Nocnego
31.05 godz. 11 -14

Czerwiec:

4.06. godz. 11 – 14
5.06 godz. 11 – 14

Światowy Dzień Moczenia Nocnego ma na celu zwiększenie świadomości rodziców i pracowników opieki zdrowotnej na temat moczenia nocnego dla poprawy komfortu życia małych pacjentów dotkniętych schorzeniem.

 

O kampanii Suchy Poranek

Kampania Suchy Poranek, której celem jest budowanie świadomości na temat moczenia nocnego dzieci i poprawa jakości życia pacjentów dotkniętych schorzeniem, realizowana jest ze wsparciem grantowym Ferring Pharmaceuticals jako element globalnej inicjatywy World Bedwetting Day wspieranej i realizowanej przez Komitet Sterujący Światowego Moczenia Nocnego, składający się z International Children’s Continence Society (ICCS), European Society for Paediatric Urology (ESPU), Asia Pacific Association for Paediatric Urologists (APAPU), International Paediatric Nephrology Association (IPNA), European Society for Paediatric Nephrology (ESPN), Sociedad Iberoamericana de Urologia Paediatrica (SIUP) oraz North American Paediatric Urology Societes.

www.suchyporanek.pl

www.worldbedwettingday.com

 

Mgr psychologii, lek. med. Ilona Chudzik
Absolwentka kierunku lekarskiego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, specjalista pediatrii. Z racji zainteresowań psychologicznym aspektem życia człowieka w 2011 roku ukończyła również psychologię na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie doktorantka w Klinice Pediatrii, Nefrologii i Nadciśnienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej.