Woda a zdrowie dzieci i młodzieży

Na naszej planecie woda oznacza życie, a picie wody zapewnia zdrowie oraz lepsze samopoczucie. Organizm dorosłego człowieka składa się w około 75 % z wody. Naukowcy dokładnie zbadali ludzkie ciało i wykazali, że woda znajduje się w składzie płynów ustrojowych, komórek i tkanek. Okazuje się, że w mózgu, podobnie jak w mięśniach woda stanowi 75 %, natomiast kości człowieka zawierają aż 22 % wody.

Ile wody powinien wypijać człowiek?

Liczne badania wykazują, że w ciągu dnia człowiek powinien wypijać średnio około 2,5 litra wody, choć takie wyliczenie będzie precyzyjne dopiero wówczas, gdy uwzględnimy klimat, wilgotność powietrza, jak i temperaturę, w której przebywa człowiek. Aby precyzyjnie określić ile wody powinien pić człowieka należy również wziąć pod uwagę jego wzrost i masę ciała, płeć, codzienną aktywność fizyczną.

Zapotrzebowanie na wodę u dzieci

W zależności od masy ciała dzieci piją różne ilości płynów, w tym wody. Zapotrzebowanie na wodę w ciągu doby waha się zależnie od aktywności dziecka oraz ilości i rodzaju pokarmów, jakie przyjmuje. Zazwyczaj jednak można uznać, że dziecko o wadze około 10 kg powinno w ciągu doby wypić około litra płynów. Ilość ta wzrasta z wiekiem oraz aktywnością dziecka. Oznacza to, że im starsze i bardziej aktywne dziecko – tym więcej wody powinno pić. Niebagatelne znaczenie dla rozwoju i zdrowia dziecka ma regularne picie wody. Producent wody źródlanej w serwisie internetowym http://wodaaquavita.pl/ oferuje wodę dla dzieci i młodzieży.

Kiedy wprowadzać wodę do diety maluszka?

Wodę można podawać małym dzieciom od 6 miesiąca życia. Wówczas zazwyczaj zaleca się urozmaicenie diety małego człowieka. Woda ma neutralny smak i warto wprowadzać ją do diety dziecka stopniowo po to, aby przyzwyczajać je do nowego napoju oraz kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe.

Dobroczynne właściwości źródlanej wody

Świeża, czysta woda źródlana nie tylko doskonale gasi pragnienie. Jest także znakomitym źródłem składników mineralnych. Woda nawilża skórę i tkanki w ciele człowieka, na korzystny wpływ na metabolizm komórkowy i w pewnym stopniu przyśpiesza przemianę materii. Warto pamiętać, że picie wody wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.

Kształtowanie zdrowych nawyków

Warto przyzwyczajać dzieci do picia wody już od najmłodszych lat. Przede wszystkim woda znakomicie zaspokaja pragnienie i jest podstawą zdrowej diety. Ponadto czysta woda nie zawiera konserwantów, sztucznych barwników ani substancji smakowych. Woda źródlana nie powoduje w organizmie reakcji uczulających. W przeciwieństwie do soków, napojów orzeźwiających, mleka czy słodkiej herbaty woda nie pozostawia na zębach osadu i nie niszczy szkliwa zębów.

Woda oczyszcza organizm z toksyn

Wprawdzie sama woda nie wypłukuje toksyn z organizmu, ani nie neutralizuje ich, lecz efektywnie wspomaga pracę nerek. To nerki pełnią funkcję filtru, który oczyszcza nasz organizm z odpadów metabolicznych. Woda bierze czynny udział w tym procesie, a niedobór wody w organizmie spowalnia i osłabia pracę nerek. Wszystkie te argumenty świadczą o tym, że woda powinna być głównym napojem dla dzieci i młodzieży oraz płynem nawadniającym organizm.