Zapach dobry na siniaka ?

Olejki eteryczne mogą służyć nie tylko dorosłym. Ludzie dorośli korzystają z nich przede wszystkim w domach, ale też w pracy, gabinetach masażu, salonach kosmetycznych i centrach odnowy biologicznej, czyli w miejscach, do których nie dociera mały człowiek. I być może, dlatego niewiele mówi się o użyciu olejków w rozwiązywaniu problemów dziecięcych.

Do najczęstszych nękających dziecko przypadłości, którym zaradzić może aromaterapia, należą: przeziębienie, infekcje górnych dróg oddechowych, bóle brzucha, niestrawność, bezsenność i brak koncentracji.

Kiedy dziecko dręczy kaszel można wkropić do głębokiego talerza wypełnionego wrzątkiem po dwie krople olejków: anyżowego i drzewa herbacianego oraz jedną kroplę olejku cytrynowego. Następnie zastosować klasyczną inhalację, czyli okryć głowę pociechy ręcznikiem i pochylić nad talerzem. Wdychanie oparów powinno trwać od pięciu do dziesięciu minut, dwa razy dziennie. Mieszankę możemy wlać też do kominka aromaterapeutycznego i podgrzewać raz dziennie w pomieszczeniu, w którym przebywa chore dziecko. Do inhalacji przy katarze i kaszlu można użyć także mikstury złożonej z dwóch kropli olejku manuka i trzech kropli olejku sosnowego lub z trzech kropli olejku drzewa herbacianego, jednej kropli olejku manuka i jednej kropli olejku lawendowego. W aromaterapeutycznej serii Dr Beta® znajdziemy również gotową mieszankę na katar – Vapomix® – F-8, która zawiera między innymi olejek drzewa herbacianego, eukaliptusowy i lawendowy. Olejki te mają właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Miksturę wykorzystuje się przede wszystkim do odparowywania w kominku. Przy przeziębieniu warto wykonać dziecku masaż klatki piersiowej, do którego należy przygotować specjalną oliwkę. W jej składzie znajdą się trzy krople olejku sosnowego i dwie krople olejku tymiankowego. Olejki należy wkropić na łyżkę stołową oleju roślinnego. Masaż wykonuje się wieczorem, przed snem. Na ból gardła pomoże płukanka z jednej kropli olejków: anyżowego, sosnowego, lawendowego, rumianku rzymskiego.

Olejki powinno się rozpuścić w stu mililitrach ciepłej wody i płukać gardło trzy do czterech razy dziennie. Przy niestrawności natomiast, można wykonać delikatny masaż brzucha. W tym celu trzeba przygotować mieszankę złożoną z trzech kropli olejku bazyliowego i jednej kropli olejku mięty pieprzowej rozpuszczonych w łyżce stołowej oleju roślinnego. Masaż taki podziała stymulująco na układ trawienny. Na nudności i niestrawność pomóc może także mieszanka, w której skład wejdą dwie krople olejku kopru włoskiego i dwie krople olejku goździkowego, rozpuszczone w łyżce oleju roślinnego. Bolące miejsca należy masować dwa razy dziennie, aż do ustania objawów.

Dziecko przebywając na podwórku, a nawet w przedszkolu czy szkole narażone jest na upadki i, będące najczęściej ich konsekwencją, siniaki. Aby się ich pozbyć, a także złagodzić ból, warto zastosować łatwe w przygotowaniu kompresy. Są one formą miejscowej kąpieli aromaterapeutycznej. Watę, gazę lub ręcznik nasącza się roztworem mieszanki olejków – po dwie krople olejku hyzopowego i cytrynowego – rozpuszczonych w stu mililitrach wody. Tak przygotowany kompres należy przykładać dwa razy dziennie na bolące miejsce i trzymać nawet do dwóch godzin. Kompresy okłada się folią lub kocem w celu utrzymania właściwej temperatury. Trzeba pamiętać, iż olejek hyzopowy ma bardzo silne działanie, dlatego nie wolno stosować więcej niż dwie krople tego olejku na jeden zabieg.

Na wakacjach, spędzanych coraz częściej w ciepłych krajach, intensywne kąpiele słoneczne niejednokrotnie mogą zakończyć się oparzeniami skóry. Dlatego warto mieć pod ręką olejki eteryczne, na bazie których można przyrządzić specjalne, przynoszące ulgę, oliwki. W tym celu do pięćdziesięciu mililitrów bezwonnego oleju roślinnego należy dodać osiem kropli olejku lawendowego i dwie krople olejku geraniowego. Tak przygotowaną oliwką delikatnie naciera się zmienione oparzeniami miejsca od dwóch do trzech razy dziennie. Inna formułą na sporządzenie oliwki jest dodanie do łyżki stołowej oleju roślinnego dwóch kropli olejku rumianku rzymskiego i dwóch kropli olejku mięty pieprzowej oraz jednej kropli olejku lawendowego. Taką miksturą należy smarować zmienione miejsca również od dwóch do trzech razy dziennie.

Podczas nawet najpiękniejszych wakacji na maluchy czyhać mogą powszechnie nielubiane komary i kleszcze. Aby nie dopuścić do ukąszeń warto przed wyjściem dziecka na łąkę czy do lasu nasmarować go specjalną, odstraszającą owady oliwką. Pięć kropli olejków mięty pieprzowej i cytronellowego należy wymieszać z pięćdziesięcioma mililitrami oleju roślinnego, najlepiej z nasion winogron lub słodkich migdałów. Taka mikstura odstraszy nawet najbardziej dokuczliwe insekty. Kiedy jednak dziecko zostanie pogryzione przez owady, podrażnione miejsca można smarować oliwką powstałą na bazie oleju roślinnego z dodatkiem pięciu kropli olejku lawendowego i pięciu kropli olejku pomarańczowego.

Problemami natury psychicznej lub psychofizycznej, które często dotyczą dzieci, są z jednej strony bezsenność a z drugiej nadpobudliwość i brak umiejętności utrzymania koncentracji, co oczywiście utrudnia przyswajanie wiedzy. Na uspokojenie i dobry sen warto w pokoju dziecka, na pół godziny przed zaśnięciem, odparować w kominku aromaterapeutycznym miksturę złożoną z trzech kropli olejku mandarynkowego i trzech kropli olejku rumianku rzymskiego. Można także jedną kroplę olejku mandarynkowego i jedną kroplę olejku rumiankowego nanieść na chusteczkę lub ręcznik i powiesić w pobliżu łóżka dziecka. Inna mieszanka, używana do odparowania przed snem, zawierać będzie pięć kropli olejku majerankowego, po dwie krople olejków: lawendowego i mandarynkowego i jedną kroplę olejku rumianku rzymskiego.

Dr Beta® przygotował także dla dzieci specjalną mieszaninę olejków – Vapomix® CH-4, o właściwościach uspokajających, poprawiających samopoczucie i nastrój. W jej skład wchodzi między innymi olejek rumianku rzymskiego. Jedną kroplą mieszanki należy nasączyć chusteczkę do nosa i powiesić w pokoju dziecięcym.

Nadpobudliwość u dzieci uleczy oliwka, w której skład wejdą dwie krople olejku petitgrain i trzy krople olejku mandarynkowego, rozpuszczone w łyżce stołowej oleju roślinnego. Oliwką należy nacierać splot słoneczny dziecka przed snem.

Przy zaburzeniach koncentracji niezwykle skuteczna może okazać się mieszanina olejków wkropiona do wypełnionej wodą miseczki kominka aromaterapeutycznego. Polecana szczególnie dla starszych, uczących się już dzieci, zawierać będzie pięć kropli olejku mięty pieprzowej, trzy krople olejku rozmarynowego i dwie krople olejku cytrynowego. Zgodnie z inną recepturą, w skład mieszanki wejdą: pięć kropli olejku rozmarynowego, po dwie krople olejków lawendowego i geraniowego i jedna kropla olejku pomarańczowego.

Olejki eteryczne i powstałe w oparciu o nie receptury mogą być z powodzeniem wykorzystywane także u małych dzieci, które z pewnością polubią te przyjemne i kojące zapachy natury. O tym czy dzieci je poznają zadecydują przede wszystkim rodzice, gdyż to oni, jako pierwsi mogą na sobie wypróbować działanie olejków eterycznych, po to by podzielić się doświadczeniem i wiedzą ze swymi pociechami.