Zapraszamy do wzięcia udziału w III edycji konkursu na Drzewo Roku

Święto Drzewa to program Klubu Gaja, który powstał głównie z myślą o placówkach edukacyjnych, ale w miarę upływu lat spotkał się z zainteresowaniem samorządów, instytucji państwowych i przedsiębiorstw, organizacji społecznych i zawodowych. Pomysł narodził się w 2003 r. kiedy stało się jasne, że zmiany klimatyczne to fakty, a nie mity, a ich skutki będą niszczycielskie dla cywilizacji (nieprzewidywalne wichury, powodzie, klęski suszy). Właściwości drzew mogą powstrzymywać te zagrożenia, dlatego postanowiliśmy organizować i zachęcać do sadzenia nowych drzew oraz apelować o większą dbałość w stosunku do już rosnących, szczególnie tych, na terenach dużych skupisk miejskich. Liczy się każde działanie, które prowadzi do większego zainteresowania i zrozumienia problemu zmian klimatycznych, niezastąpionej roli drzew w kontekście tego zjawiska i roli jakiej powinien podjąć się człowiek w obliczu zbliżających się kryzysów.

Celem programu Święto Drzewa jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych i ochrony drzew. Nie tylko liczba zasadzonych drzew lecz rozwój świadomości młodych ludzi o kurczących się zasobach naturalnych jest w programie bardzo ważna. To oni, wraz z nauczycielami i Klubem Gaja, sprawiają, że zainteresowanie programem wykazują również dorośli: rodzice, dziadkowie, właściciele firm; ludzie, którzy odpowiedzialni są za rozwój lokalnych społeczności – samorządowcy i członkowie organizacji pozarządowych oraz specjaliści z różnych branż, którzy przyjmują ze szkół zaproszenia na pogadanki, prelekcje i warsztaty. Sadzenie drzew jest uniwersalnym przesłaniem dla każdego człowieka, który docenia znaczenie zieleni w codziennym życiu.

DRZEWO ROKU – III EDYCJA

Klub Gaja ogłasza III edycję konkursu na Drzewo Roku.

To propozycja, podobnie jak Święto Drzewa, dla osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców.

Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi.

 Celem Konkursu jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Poszukujemy drzewa z historią, która pobudza wyobraźnię i scala wspólnotę osób mieszkających w danym regionie.

Uczestnikami konkursu mogą być wszystkie podmioty (m.in. placówki oświatowe, nadleśnictwa, samorządy, instytucje, firmy, organizacje, osoby prywatne).


BARDZO WAŻNE!
Zgłoszenia drzew prosimy przesyłać na formularzu zgłoszeniowym na adres e-mail:swietodrzewa@klubgaja.pl lub na adres pocztowy: Klub Gaja, ul. Parkowa 10, 43-365 Wilkowice (najlepiej nagrane na płytę CD). Na wypełnione formularze czekamy  do 30 listopada 2012 r.

Formularz zgłoszeniowy do pobrania

Regulamin_konkursu

Zobacz Konkurs Drzewo Roku na Facebooku