„Zaśpiewaj mi, mamo!”, czyli o roli muzyki w rozwoju dziecka.

yt_piosenkidladziecitv

Muzyka zazwyczaj towarzyszy nam od pierwszych dni życia. Dzieje się tak od momentu, gdy człowiek nauczył się dostrzegać harmonię, zawartą w odpowiedniej kompozycji dźwięków. Jednak muzyka to nie tylko relaks czy rozrywka. Pełni ona niezwykle istotne funkcje w wielu aspektach rozwoju dziecka, a także w jego edukacji.

„Zaśpiewaj mi, mamo!”, czyli o roli muzyki w rozwoju dziecka. 

Muzyka zazwyczaj towarzyszy nam od pierwszych dni życia. Dzieje się tak od momentu, gdy człowiek nauczył się dostrzegać harmonię, zawartą w odpowiedniej kompozycji dźwięków. Jednak muzyka to nie tylko relaks czy rozrywka. Pełni ona niezwykle istotne funkcje w wielu aspektach rozwoju dziecka, a także w jego edukacji. 

Kołysanka na dobranoc

Z dobrodziejstw, które niesie za sobą muzyka, korzystają już niemowlęta. W każdej kulturze, często na przestrzeni setek lat, powstają tradycyjne piosenki, kołysanki czy zabawy muzyczne. Są one w naturalny sposób przekazywane z pokolenia na pokolenie, jako niezbędny element w wychowaniu potomstwa.

Trudno nie dostrzec pozytywnego wpływu kołysanek na funkcjonowanie maluszka. Spokojne piosenki, śpiewane łagodnym głosem, zapewniają odprężenie i ukojenie, są doskonałym sposobem na wyrażenie miłości i bliskości, a także dają małemu człowiekowi poczucie bezpieczeństwa. Muzyka pomaga także zbudować więź między dzieckiem a rodzicem.

Kołysanki, śpiewane codziennie o stałej porze, mają również znaczenie w zapewnieniu poczucia rutyny i powtarzalności, co dobrze wpływa na spokojny sen dziecka. 

(link bezpośredni do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=mqNe85mv8R8)

Mali artyści

Wraz z upływem czasu maluch pragnie być już nie tylko biernym odbiorcą muzyki, ale także jej twórcą. Często możemy usłyszeć pierwsze próby śpiewania, jeszcze zanim dziecko wypowie pierwsze słowo. Nasze pociechy chętnie usiłują również tańczyć czy wystukiwać rytm za pomocą twardych przedmiotów. Te czynności świadczą o prawidłowym rozwoju dziecka. Jego pragnienie słuchania i brania udziału w tworzeniu muzyki, daje wiele możliwości wspólnej zabawy, a także nauki, stając się jednym z kluczowych narzędzi wychowania i edukacji.

Muzyka jest także niezbędna w rozwoju funkcji kognitywnych. Naukowcy zaobserwowali, że sprzyja ona tworzeniu się połączeń nerwowych, dzięki czemu wzrasta potencjał poznawczy dziecka. 

Śpiewajmy razem i uczmy się!

Tym bardziej istotna jest rola muzyki w procesie edukacji. Każdy, kto ma jakiekolwiek doświadczenia przedszkolne, wie, jak ważną rolę w planie dnia odgrywają wspólnie śpiewane piosenki czy wyliczanki.

Służą one nie tylko nauce, ale ułatwiają socjalizację. Poprzez muzykę dzieci uczą się także wyrażać emocje, co ma niebagatelne znaczenie dla psychiki maluchów. Śpiew, taniec, czy granie na instrumentach, pomagają zatem rozładować stres, pozbyć się napięć i lęków. Zabawy muzyczne wspierają także prawidłowy rozwój ruchowy najmłodszych. 

Internet  – wsparcie dla współczesnego rodzica

Twórcy piosenek prześcigają się w swej kreatywności. Powstają utwory dla najmłodszych, a także aktualne wersje starszych kompozycji, znanych nam od pokoleń. Dzięki rozwojowi mediów elektronicznych, rodzice mają dostęp nie tylko do kołysanek i piosenek, które poznali w dzieciństwie, lecz mogą także czerpać z zasobów, stworzonych przez inne kultury. Polskie dzieci mają więc szansę poznawać oryginały lub tłumaczenia utworów, pochodzących na przykład z krajów anglosaskich. Piosenkom często towarzyszą kolorowe i przyjazne dla maluchów animacje. Na kanałach muzycznych bez trudu znajdziemy także filmiki zawierające cały zestawy piosenek dla dzieci, zarówno polskich, jak i tłumaczonych z języka angielskiego.

Warto pamiętać, że muzyka może wspierać także rozwój mowy i naukę języków obcych. Duże znaczenie ma tu przede wszystkim powtarzalność, a także rytm i stosowanie rymów, które sprzyjają zarówno ćwiczeniu wymowy, jak i zapamiętywaniu słów. Muzyka, a zwłaszcza wspólne słuchanie i śpiewanie, sprawiają, że łatwiej znikają blokady, zarówno psychologiczne jak i czysto fizyczne, utrudniające poprawną wymowę, lub powodujące niechęć do brania udziału w nauce. 

Zadbajmy więc o to, by muzyka była stale obecna w życiu naszych dzieci. Jej zbawienny wpływ jest bowiem niezaprzeczalną wartością, z której nasze prababcie korzystały intuicyjnie, a którą doskonale opisali współcześni naukowcy.