Zdrowa dieta dla dziecka – małe ABC żywienia

Jak powinien wyglądać zdrowy jadłospis dziecka? Przede wszystkim powinien składać się z dużej ilości jak najbardziej naturalnych produktów bez konserwantów i sztucznych barwników. Aby mieć pewność, że dajesz dziecku to, co najlepsze, upewnij się, że kupujesz jedzenie u sprawdzonych dostawców.

Jabłka, truskawki, gruszki, seler, ziemniaki – te wszystkie produkty, pomimo, iż pozornie są źródłem witamin i minerałów, mogą zawierać szkodliwe, toksyczne substancje. Podobnie suszone owoce z zawartością siarki w charakterze konserwantu. Włączanie owoców i warzyw do diety malucha powinno odbywać się świadomie.

Gdzie kupować

Dobrym dostawcą organicznych warzyw i owoców mogą być lokalni rolnicy, kooperatywy spożywcze oraz sklepy internetowe jak na przykład Biosklep, Auchan, Frisco. Opinie o dostawcach i produktach z łatwością znajdziesz w mediach społecznościowych oraz na forach internetowych. Nie jesteś przekonana do kupowania produktów spożywczych w Internecie? Być może przekonają Cię specjalne rankingi najlepszych supermarketów online.

W 2016 roku zwyciężył sklep Frisco, opinie o markecie Piotr i Paweł oraz Tesco także były bardzo dobre. W przypadku Frisco, opinie o jakości i świeżości asortymentu oraz stosunku jakości do ceny były jednym z czynników decydujących o wygranej. W tych wszystkich sklepach znajdziesz działy z organiczną żywnością. Ekologiczne warzywa i owoce dostępne są też w stacjonarnych supermarketach. Produkty bio ma w swojej ofercie na przykład sklep Lidl.

Dlaczego warto być eko

Pozornie zdrowe warzywa i owoce mogą zawierać toksyczne pestycydy, które nierzadko są odporne na deszcz, a zatem jednocześnie są trudne do zmycia. Amerykańscy specjaliści stworzyli nawet specjalną listę „brudnej dwunastki”, która zawiera owoce i warzywa charakteryzujące się największą zawartością toksycznych pestycydów.

Właśnie te produkty najlepiej kupuj u sprawdzonych dostawców, a jeśli to możliwe upewnij się, że są to artykuły organiczne. Lista zawiera: jabłka, brzoskwinie, seler naciowy, nektarynki, słodką paprykę, szpinak, wiśnie, jarmuż, ziemniaki, sałatę, winogrona, truskawki. Nie zawsze bezpieczne będą też ogórki, pomidory i gruszki.

Postaw na naturalne smaki

Postaraj się, aby jadłospis Twojego dziecka był złożony z jak najbardziej naturalnych produktów. Unikaj podawania słodyczy, fast foodów czy słonych przekąsek. Zamiast słodzonych, gotowych jogurtów podawaj maluchowi jogurty naturalne wymieszane z owocami. Płatki kukurydziane lub słodzone płatki śniadaniowe (czekoladowe kulki lub miodowe chrupki) zastąp owsianką z miodem i orzechami.

Zamiast słodzonych napojów gazowanych i wód smakowych dawaj maluchowi herbaty owocowe, wodę i naturalnie wyciskane soki. W ten sposób uczysz go, jak doceniać prawdziwy smak naturalnych produktów. Bombardując kubki smakowe dziecka sztucznymi słodzikami, sprawiasz, że od najmłodszych lat będzie łaknąć słodkich przekąsek.