Zimą spaceruj bezpiecznie

Na polskich drogach aż jeden na trzy wypadki to tzw. najechanie na pieszego. Pamiętajmy, że spacerowicze wyposażeni w odblaski są widoczni dla kierowców z trzykrotnie większej odległości niż pozostali piesi. Gdy na popołudniowy lub wieczorny spacer zabieramy dziecko, w elementy odblaskowe wyposażyć należy nie tylko siebie i malucha, ale też jego pojazd.
Szczególnie jesienią i zimą, gdy zmierzch zapada szybko, o rozwagę kierowców i zachowanie zasad bezpiecznego poruszania się pieszych regularnie apeluje policja. Akcje informujące o możliwych zagrożeniach i niezbędnym ekwipunku osób spacerujących poboczami kierowane są przede wszystkim do mieszkańców małych miejscowości, w których niejednokrotnie brakuje chodników czy przejść dla pieszych. O zachowanie ostrożności i wyposażenie pozwalające dostrzec pieszych z daleka bezwzględnie należy zadbać, gdy po zmroku towarzyszy nam dziecko.

Włącz ostrożność
Jeżeli tylko jest taka możliwość, rodzice z dzieckiem powinni spacerować chodnikiem lub ścieżkami przeznaczonymi wyłącznie dla pieszych. – W sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni iść poboczem drogi, podstawową zasadą jest poruszanie się lewą stroną jezdni, tak, aby być dobrze widocznym dla kierowców i móc stale obserwować nadjeżdżające z naprzeciwka samochody – mówi Łukasz Dutkowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. – Poruszając się po zmroku na terenie aglomeracji miejskich pamiętajmy, by nawet mając zielone światło na przejściu dla pieszych sprawdzić, czy z żadnej strony nie nadjeżdża samochód. Ostrożność i rozwaga – o tym nie można zapomnieć na spacerze z dzieckiem ani na chwilę.