AfroKids – dziecęca sekcja na AfryKamerze

Na tegoroczną edycją AfryKamery zapraszamy też najmłodszych widzów. Specjalnie dla nich stworzyliśmy sekcję „AfroKids, w której znalazły się animacje i film krótkometrażowy skierowany do dzieci. Jest to jedyna okazja, żeby pokazać dzieciom, jakie bajki oglądają ich rówieśnicy na czarnym kontynencie i przy okazji zapoznać ich z pełną magii kulturą afrykańską. Pokazy będą specjalnie animowane i uzupełniane edukacyjnymi rozrywkami.

Pokaz AfroKids odbędzie się w Warszawie 21 kwietnia w Kinotece (bilety po 15 zł). Pokazy bloku odbędą się także w drugiej połowie kwietnia w Poznaniu, w Krakowie oraz w Gdańsku.
VII Festiwal Filmów Afrykańskich – AfryKamera 2012 startuje w Warszawie 19 kwietnia i potrwa do 26 kwietnia. W tym czasie w Kinotece będzie można zobaczyć najlepsze filmy kinematografii afrykańskiej ostatnich lat. Patronem głównym festiwalu jest National Geografic Traveler.
Festiwal zostanie poszerzony o nowe kanały dystrybucyjne. Wybrane filmy widzowie w całej Polsce będą mogli obejrzeć dzięki serwisowi filmowemu iplex.pl.

Program:

1) Mwansa Wspaniały (Mwansa the Great), reż. Rungano Nyoni, Wielka Brytania / Zambia, 23 min.
Nominacja do BAFTA – najlepszy krótki metraż
Opis filmu:
Ośmioletni Mwansa wyrusza w podróż by dowieść swojej wspaniałości. Pomiędzy młodą, bujną wyobraźnią a nieurodzajną, choć tajemniczą rzeczywistością, odkrywamy opowieść inspirującą i magiczną.

2) Ojciec chrzestny (Le Parrain), reż. Palé Sié Lazare, Burkina Faso, 18 min. (Animacja)
Opis filmu:
Samba poszukuje idealnego ojca chrzestnego dla swojego syna. Niezadowolony z ludzi, którzy go otaczają, postanawia wyruszyć w podróż i sprawdzić, którzy z bogów zasługują na ten zaszczyt.

3) Zwierzaki z dżungli 2, reż. Brent Dawes, RPA, 15 min. (Animacja)
Opis filmu:
Zbiór krótkich metraży o afrykańskich zwierzętach. Dlaczego kameleon może zmieniać swoje kolory? Czy pszczoła może cierpieć na nudę? Jak twardy jest orzech kokosowy? Czy świetlik może spać przy zapalonym świetle? Nawet się nie domyślacie, jakie niesamowite przygody mogą mieć afrykańskie zwierzęta. Poznajcie świat „Zwierzaków z dżungli” – brak nudy gwarantowany

AfryKamera
VII Festiwal Filmów Afrykańskich
19-26 kwietnia 2012
www.afrykamera.pl

O Afrykamerze:
Festiwal został podzielony na kilka sekcji, w ramach których na szczególną uwagę zasługują RYTMY AFRYKI, czyli prezentacja dokumentów muzycznych. Nowe spojrzenie na Afrykę zostanie pokazane poprzez cykl Global Afryka, w ramach której zdobywca Nagrody Publiczności na Festiwalu Sundance 2011 film „Kinyarwanda”. Do wyjątkowych wydarzeń zaliczyć trzeba dzień poświęcony znakomitemu aktorowi Sotigui KOUYATE, zmarłemu w 2010, związanego z teatrem Petera Brooka. W tym roku sporo uwagi zajmują krótkie metraże, które swą jakością nie odstępują filmom pełnometrażowym. Jest to często jedyna szansa na obejrzenie ich w Polsce. Poza tym specjalna selekcja dla dzieci. Patronem głównym jest National Geographic Traveller.

Jak co roku publiczność będzie głosowała na najlepszy film festiwalu. Ten, który zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma nagrodę: ZEBRA 2012. Wśród głosujących rozlosujemy roczne prenumeraty magazynu National Geographic Traveller.

Pierwszy raz w historii festiwalu zostaną docenieni polscy twórcy filmowi i podróżnicy, którzy pokazują kontynent afrykański w swoich dokumentach. W związku z coraz większym zainteresowaniem tematem Afryki przez filmowców polskich, najlepsi zostaną nagrodzeni w ramach specjalnego wydarzenia „Nasz Afrykański Obiektyw. I Afropolskie Nagrody Filmowe”. Ostatniego dnia festiwalu, 26 kwietnia, pokażemy wybrane filmy. Jury i publiczność wybiorą zwycięzców. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z autorami filmów oraz debata o polskim doświadczeniu Afryki.

OTWARCIE 19 KWIETNIA: „Asma’a” reż. Amr Salama, film przedstawiający egipską nową falę. Reżyser znany jest w Polsce z dokumentu „Tahrir: Dobry, zły i polityk” (Wenecja 2011, Watchdocs 2011). „Asma’a” to silnie zaangażowane społecznie kino młodej generacji filmowców. Mocny dramat przewiercający tkankę społeczną i pokazujący zmieniające się miejsce kobiety w patriarchalnej (islamskiej) kulturze. Wychodząc z tematu stygmatyzacji osób chorych na AIDS przenikliwie rozkłada relacje władzy w społeczeństwie, jednocześnie wciągając swą nietuzinkową historią.

Sprzedaż biletów w Warszawie rusza 12 kwietnia, do kupienia w kasie KINOTEKI
Bilety w cenie: 18 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy
Bilety na pokazy slajdów i pokazy dla dzieci: 15 zł
Pytania odnośnie festiwalu: afrykamera@afrykamera.pl