Aparat na zębach i higiena – szczoteczki ortodontyczne i inne sposoby

  • Zdrowie

Jeśli nosisz aparat na zębach, bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, a narzędzia takie jak szczoteczki ortodontyczne mogą Ci w tym pomóc. Podobnie istnieją różne zasady, które mogą pomóc w pielęgnacji zębów, dziąseł i aparatów, a nawet mogą pomóc w uzyskaniu lepszych wyników leczenia. W tym artykule z przyjemnością przypominamy o zasadach, których należy przestrzegać.

Zasada #1: myj zęby jak najczęściej!

Staraj się szczotkować po każdym posiłku i przekąsce. Aby to zrobić, dobrze jest mieć zawsze przy sobie szczoteczki ortodontyczne i pastę do zębów. Szczotkowanie z ich pomocą z łatwością usuwa resztki zarówno z zębów, jak i aparatów ortodontycznych. Pomoże Ci również uniknąć zawstydzających chwil uśmiechu, gdy na zębach i aparacie widnieją jeszcze szczątki jedzenia.

Jeśli zastanawiasz się dlaczego mycie zębów szczoteczkami ortodontycznymi jest lepsze niż z użyciem zwykłych, wyjaśniamy: takie szczoteczki mogą wyczyścić przestrzeń między Twoimi zębami, jak również między nimi a aparatem. Zwykła szczoteczka nie mogłaby do nich dosięgnąć. Dlatego używaj tych specjalistycznych często, aby usunąć szkodliwe substancje atakujące zęby i dziąsła.

Zasada #2: nie tylko szczoteczki ortodontyczne!

Nie tylko szczoteczki ortodontyczne, ale również nitkowanie jest bardzo ważne, więc pamiętaj, aby nić dentystyczna została przez Ciebie użyta do utrzymania higieny jamy ustnej przynajmniej raz dziennie. Jeśli możesz, nitkuj częściej i więcej. Na szczęście dostępnych jest wiele produktów, które mogą ułatwić stosowanie nici dentystycznych w towarzystwie aparatów ortodontycznych – wystarczy się nieco rozeznać w temacie, np. pytając stomatologa.

Podobnie ważne jest codzienne płukanie antybakteryjnym lub fluorowym płynem do płukania jamy ustnej. Taka czynność może pomóc Ci nie tylko skutecznie oczyścić usta, ale też upiększyć uśmiech i usunąć płytkę nazębną oraz bakterie z zębów i dziąseł. Pamiętaj więc, aby wypłukać buzię jednym z tych wybranych płynów minimum raz dziennie.

Jeśli nie możesz ostatecznie zdecydować się co do wyboru szczoteczki ortodontycznej, płynu czy nawet nici – nie krępuj się o to pytać. Nawet jeśli do Twojej wizyty u lekarza stomatologa zostało jeszcze sporo czasu, możesz skorzystać z innych zaufanych źródeł wiedzy, jak farmaceuta, czy nawet fora internetowe, na których rozmawiają osoby, o podobnych problemach i potrzebach, jak Twoje. Higiena jamy ustnej jest zawsze ważna, a tym bardziej, gdy na Twoich zębach umieszczony został aparat ortodontyczny. Nie zaniedbuj tego tematu!

Photo by Kamille Sampaio from Pexels

Podziel się: