Certyfikaty odzieżowe

  • Moda

Każdego dnia nasza skóra wystawiona jest na działanie wilgoci, zanieczyszczeń powietrza, promieni UV, czy zmian temperatury. Przede wszystkim jednak pozostaje w bezpośrednim kontakcie z odzieżą. Dlatego też należy zwracać szczególną uwagę na jakość i pochodzenie kupowanych produktów. Firma Wola – polski producent rajstop i skarpet – od wielu lat wykorzystuje w swoich wyrobach najwyższej jakości przędze od renomowanych dostawców oraz stosuje rygorystyczne standardy w zakładach produkcyjnych, dzięki czemu spełnia wymogi certyfikatu OEKO-TEX.

Jak wynika z kontroli przeprowadzonej w 2010 roku na zlecenie UOKiK przez Inspekcję Handlową, w 1455 z 4187 partiach produktów – ubrań dla dorosłych i dzieci, bielizny, pończoszniczych oraz apaszek i szali – zostały stwierdzone różnego rodzaju nieprawidłowości. Jak możemy zatem zagwarantować sobie i naszym dzieciom bezpieczeństwo? Z pomocą przychodzą niezależne organizacje, których zadaniem jest testowanie odzieży i potwierdzanie ich zgodności z przyjętymi normami. Etykieta Stowarzyszenia OEKO-TEX „Tekstylia Godne Zaufania” jest międzynarodowym znakiem towarowym, wydawanym wyłącznie sprawdzonym producentom.
Badania OEKO-TEX klasyfikują produkty na 4 kategorie pod kątem przeznaczenia i sposobu użytkowania. Rajstopki i skarpetki dla dzieci należą do pierwszej, najbardziej restrykcyjnej klasy produktów. Testy gwarantują, że produkty są wolne od wszelkich substancji szkodliwych. Kryteria obejmują także takie parametry, jak odpo rność na odbarwienia, antyalergiczność i przyjazne dla skóry pH. Dodatkowo produkty dla dzieci muszą być tak barwione, aby ich kolory były odpo rne na pot i ślinę.

OEKO-TEX gwarantuje, że w produktach certyfikowanych nie znajdują się:
Zabronione barwniki azowe,
Barwniki rakotwórcze i wywołujące alergię,
Formaldehyd,
Pestycydy,
Chlorowane fenole, benzeny i tolueny,
Ekstrahowane metale ciężkie.

Testowana jest także:
Odpo rność wybarwień,
Wartość pH,
Obecność ftalanów,
Związków cynoorganicznych,
Emisja gazów lotnych,
Zapach.

Podziel się: