Czy otyłość leczy się u dzieci? Kiedy rozpocząć leczenie w centrum leczenia otyłości?

  • Zdrowie

Medicus Clinic

Otyłość u dzieci jest złożonym problemem. Niestety niezauważona w porę może mieć ogromne i przykre konsekwencje w życiu dorosłym. Rodzice często ignorują pierwsze niepokojące objawy nadmiernego przyrostu masy ciała ponieważ sądzą, że „pulchne dziecko to zdrowe dziecko”.

Leczenie otyłości u dzieci – kiedy zaczyna się problem?

Od momentu narodzin dziecka jest ono objęte opieką pediatry. W trakcie każdego bilansu lub wizyty szczepiennej, lekarz bada dziecko, waży i sprawdza jego wymiary w centymetrach. Wyniki umieszcza się na tzw. siatce centylowej. Jeśli maluch zbyt szybko przybiera na wadze, a masa jego ciała wykracza poza ogólnie przyjęte normy należy zwrócić uwagę na sposób żywienia oraz nawyki jakie wprowadzamy do codziennych nawyków dziecka.

Nadwaga u dzieci często zaczyna rozwijać się około 2. roku życia. Jest to czas, w którym maluch je już praktycznie wszystkie stałe pokarmy, a dodatkowo wrasta jego zapotrzebowanie energetyczne. To ważny moment w rozwoju dziecka, na który szczególną uwagę powinni zwrócić opiekunowie. W tym okresie rekomenduje się, aby dziecko spożywało dużo warzyw i owoców, a także inne nieprzetworzone produkty spożywcze. Dodatkowo ważne jest, aby zapewnić naszej pociesze odpowiednią dawkę codziennego ruchu.

Leczenie otyłości u dzieci – na co zwrócić uwagę?

Otyłości u dzieci lepiej zapobiegać niż leczyć. Oprócz racjonalnego żywienia i nauki zdrowych, codziennych nawyków warto zapewnić dzieciom – zwłaszcza tym, które dopiero rozpoczęły naukę w szkole – aktywność fizyczną. 7-8 rok życia dziecka to kolejny moment w jego rozwoju, kiedy maluch łatwo nabiera dodatkowej masy. Dzieje się tak dlatego, że wraz z rozpoczęciem edukacji dziecko zaczyna prowadzić siedzący tryb życia. Apetyt najczęściej pozostaje jednak taki sam. Ostatnim ważny okresem pod kątem rozwoju otyłości u dzieci jest dojrzewanie płciowe. Wtedy także bardzo łatwo o dodatkowe kilogramy, które w przyszłości mogą stać się poważnym problemem.

Leczenie otyłości u dzieci

Leczenie otyłości – metody wśród małych Pacjentów borykających się z dużą nadwaga lub otyłością nie jest łatwe. Najczęściej terapii otyłości musi zostać poddana cała rodzina. Zmiana stylu życia wszystkich domowników jest konieczna, aby Pacjent mógł zredukować wagę, a także nauczyć się racjonalnego odżywiania. Terapię farmakologiczną lekarze stosują u wyjątkowo otyłych nastolatków, którzy ukończyli co najmniej 16. rok życia.

Centrum Leczenia Otyłości – Wrocław

Medicus Clinic to nowocześnie wyposażona klinika, która specjalizuje się m.in. w  operacjach bariatrycznych. Jesteśmy jedną z nielicznych placówek w kraju, która zapewnia Pacjentom borykającym się z otyłością kompleksowe leczenie – szybką diagnostykę, dopasowaną metodę zabiegową, a także wysokiej jakości opiekę pooperacyjną.

Źródło: Medicus Clinic – Klinika Leczenia Otyłości z Wrocławia