Czy warto wozić dzieci powyżej 4 roku życia w foteliku samochodowym?

  • Porady

Czy warto wozić dzieci powyżej 4 roku życia w foteliku samochodowym?

 

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy warto wozić dzieci powyżej 4 roku życia w foteliku samochodowym? Kiedy jest odpowiedni moment na przesadzenie dziecka z fotelika samochodowego do podstawki? Co kupić dla czterolatka, wybrać podstawkę samochodową a może fotelik 15-36 kg?

 

Kiedy dziecko skończy 4 lata, zaczynamy myśleć o wymianie fotelika samochodowego na podstawkę. Dziecko jest już starsze, samodzielnie siedzi, rozumie jak należy się zachowywać podczas jazdy samochodem. Jest to czas, w którym część rodziców zadaje pytanie, czy warto nadal wozić dzieci powyżej 4 roku życia w foteliku samochodowym? W perspektywie mamy zakup kolejnego większego fotelika samochodowego za kilkaset złotych lub podstawkę samochodową za kilkadziesiąt złotych. Kusząca perspektyw nawet dla troskliwych opiekuńczych rodziców, ale czy bezpieczna?

 

Dlaczego warto wozić dzieci powyżej 4 roku życia w foteliku samochodowym?

 

Dzieci powyżej 4 roku życia nadal nie mają wykształconych kości miednicznych i łuków biodrowych utrzymujących samochodowe pasy bezpieczeństwa na właściwej pozycji. Fotelik samochodowy jest wyposażony w wewnętrzne pasy bezpieczeństwa, których wysokość jest regulowana do wysokości zagłówka, a to oznacza, że zawsze są we właściwym miejscu.

 

Dziecko podróżujące w foteliku samochodowym znajduje się wewnątrz siedziska, ma osłony boczne na kark, głowę i ramiona. Pamiętajmy, że nawet u 6-7 latków mięśnie i układ kostny cały czas jest jeszcze słabo wykształcony i łatwo dochodzi do poważnych obrażeń podczas gwałtownego hamowania czy kolizji.

 

Głowa dziecka w foteliku samochodowym znajduje się wewnątrz zagłówka i podczas wypadku nie będzie odrzucona z dużą siłą na bok, co może się wydarzyć u dziecka podróżującego w podstawce samochodowej.

 

Fotelik samochodowy zamiast podstawki dla dzieci powyżej 4 roku życia

 

Wiele rodziców przesadza dzieci, które ukończyły 4 rok do fotelików samochodowych 15-36 kg, jednak przeciętny 4-latek waży do 18 kg, a tylko co 4 dziecko w tym wieku przekracza tę wagę. Dla dzieci powyżej 4 roku życia znacznie bezpieczniejszym wyborem jest fotelik 0-25 lub 9-25 kg z wewnętrznymi pasami bezpieczeństwa. Ponadto w przypadku dzieci, które dotychczas podróżowały tyłem do kierunku jazdy, kupując fotelik 9-25kg można wybrać fotelik samochodowy RWF. Do fotelika 15-36 kg najbezpieczniej jest przesadzić dziecko jak najpóźniej jak to możliwe, a najlepiej, kiedy przekroczy wagę 25 kg. Należy zwrócić uwagę, że foteliki 15-36 kg są dedykowane dla starszych dzieci, przede wszystkim ze względu na swój rozmiar. Nawet fotelik z regulacją z tej grupy wagowej nie dopasuje się w wystarczającym stopniu do czterolatka i ośmiolatka. Jest to ogromne i obszerne siedzisko, tylko nieliczne modele mają regulację szerokości siedziska i zagłówka. Ponadto nie wszystkie foteliki 15-36 kg mają wewnętrzne pasy bezpieczeństwa dla młodszych dzieci.

 

Dlaczego rodzice zbyt wcześnie zamieniają fotelik samochodowy na podstawkę?

 

  • Zatroskani rodzice uważają, że w foteliku dziecko ma ograniczone ruchy i może z tego powodu czuć się niekomfortowo. Jednak dzieci nie znają innego sposobu podróżowania autem, więc dla nich jazda w foteliku samochodowym jest czymś zupełnie naturalnym.

 

  • W podstawce samochodowej dziecko ma większą wolność, pamiętajmy, że manekiny biorące udział w testach zderzeniowych siedzą nieruchomo na podstawkach, a dzieci zmieniają pozycję kilkanaście razy na minutę i nieustannie próbują poluzować pasy bezpieczeństwa.

 

  • Podstawka samochodowa jest dużo tańsza. Niestety koszt podstawki samochodowej jest porównywalny ze stopniem ochrony 4 latka podróżującego na takiej podstawce. Nawet jeśli podstawka samochodowa jest wyposażona w prowadnice pasów bezpieczeństwa, w żaden sposób nie chroni głowy, szyi i kręgosłupa czterolatka.

 

  • Podstawkę samochodową łatwiej jest przełożyć do drugiego auta to prawda, ale równie łatwo w czasie wypadku przesuwa się po kanapie samochodowej razem z dzieckiem w wieku przedszkolnym.

 

  • My podróżowaliśmy w aucie bez fotelika od urodzenia więc mojemu czterolatkowi też nic się nie stanie. Owszem obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych istnieje od kilkunastu lat. Należy zwrócić uwagę, że kiedyś auta wolniej jeździły i było ich znacznie mniej na drogach więc i zagrożenie wypadkiem było mniejsze.

Przewożenie dziecka w foteliku samochodowym to najlepszy sposób ochrony dziecka podczas wypadku czy ostrego hamowania. Żadna podstawka samochodowa nie zapewnia dziecku ochrony podczas wypadku czy gwałtownego hamowania.