Dlaczego dziecko wymiotuje i jak mu pomóc

Przyszło nam się dzisiaj zmierzyć z tematem może niezbyt wdzięcznym – hmmm, “wymioty u niemowlaka” – ale też takim, który już dotknął, albo i dotknie prędzej czy później każdą młodą mamę. Zapewne niejedna z Was zastanawia/ła się, dlaczego noworodek wymiotuje? Co jest nie tak z nim, albo ze mną? Jedne uznają to za naturalny odruch, problemy niemowlęctwa, drugie w panice biegną natychmiast do lekarza, jeszcze inne szukają w pamięci domowych sposobów, które poznały od babci. Postaramy się trochę naświetlić i poszerzyć ten temat.

Dlaczego dziecko wymiotuje

Jakie są główne przyczyny wymiotów? Niestety, dość poważne, czasami wręcz niebezpieczne. Może to być zapalenie żołądka i jelit, zwane również grypą żołądkową. Pojawia się w efekcie zarażenia rotawirusami, np. spożycia skażonej bakteriami, wirusami lub pasożytami żywności, zaniedbań higienicznych, np. niemycia rąk przed posiłkami.

Wymioty u dziecka mogą pojawić się również wskutek zatrucia pokarmowego, które może wywołać źle ugotowane lub źle przechowywane jedzenie. Wymioty u niemowlaka czy wymiotowanie u dziecka może być także oznaką alergii lub nietolerancji pokarmowej. Niestety, przyczyn wymiotów u niemowlaka może być sporo. Mogą być spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym, a jest to dość powszechna przypadłość wśród noworodków, infekcjami, np. dróg oddechowych, a nawet długotrwałym płaczem lub kaszlem.

Wymiotowanie a ulewanie

Ulewanie to zjawisko często spotykane podczas karmienia niemowląt w pierwszym roku życia. Zazwyczaj bardzo szybko ustępuje lub zmniejsza natężenie w drugim półroczu życia, kiedy dziecko może już częściej przebywać w pozycji siedzącej. Ulewanie wynika z niedojrzałości układu pokarmowego u niemowlęcia, może być też wywoływane połykaniem nadmiernej ilości powietrza przy karmieniu czy też podawaniem za dużej ilości pokarmu.

Warto w tym przypadku poprawić technikę karmienia, nie przekarmiać, nie zaszkodzi też konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Jak pomóc dziecku, które wymiotuje

Przede wszystkim zadbaj o czystość i higienę! Nie tylko w kuchni, w lodówce, tam gdzie karmisz niemowlaka, ale w całym domu, otoczeniu, przypilnuj całą rodzinę. Kiedy już dojdzie do wymiotów u dziecka nie hamuj ich. To naturalna obrona organizmu, który musi się pozbyć toksyn. Po wymiotach należy natomiast uzupełnić utracone przez organizm dziecka płyny oraz elektrolity. Produkty o stałej konsystencji można podawać po upływie co najmniej sześciu godzin od ostatnich dolegliwości. Warto wzbogacić dietę dziecka o kleiki ryżowe czy płatki zbożowe. Pozytywny wpływ mają też herbaty – z melisy, rumianku, kopru włoskiego, albo zwykła woda z dodatkiem imbiru. Farmaceuci proponują również probiotyki, które uzupełnia prawidłową florę bakteryjną.

Materiał przygotowany dzięki pomocy serwisu mlodamamo.pl

foto źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/