Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci!

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci! Święto upamiętniajace urodziny Hansa Christiana Andersena, bodaj najsłynniejszego i najchętniej czytanego – nie tylko przez dzieci! – duńskiego baśniopisarza.

Święto ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) ma na celu przede wszystkim rozpowszechnianie książek dla dzieci, uświadamianie społeczeństwu, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Dlatego też nieodłącznym elementem święta jest wspólne, głośne czytanie.

Co roku gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku, a od 2001 roku odbywa się w naszym kraju akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Co roku też pojawia się inne hasło, nowe inicjatywy. Dla przykładu, w Czechach narodziła się akcja „Noc z Andersenem”. Świąteczną noc dzieci spędzają w bibliotekach czytając i słuchając bajek.

Badania naukowe jasno udowadniają, że głośne czytanie dziecku uczy je myślenia, rozwija język, pamięć, wyobraźnię, buduje i umacnia więź pomiędzy nim a jego rodzicem, zapewnia dziecku emocjonalny rozwój, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

Wpojenie dziecku miłości do czytania jest jedną z najlepszych rzeczy, jaką możemy zrobić dla jego wspanałej przyszłości. Ba! Już czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi.

Zobacz również: literatura dziecięca w serwisie Ksiażka jest Kobietą

Podziel się: