Gdy dziecko boi się ciemności…

Większość dzieci przechodzi w swoim życiu fazę lęku przed ciemnością. Maluchy nie chcą zostawać same w pokoju przy zgaszonym świetle, płaczą, nie mogą zasnąć. Jest kilka sposobów, które pomogą zwalczyć ten problem i nie narażać dziecka na niepotrzebny stres.

Na pewno nie można straszyć ciemnością, karać zamykaniem w ciemnym pomieszczeniu, czy też wyśmiewać obaw dziecka. Takie postępowanie może jedynie wzmocnić niepokój, a nawet wywołać nocne koszmary. Dobrym rozwiązaniem jest rozmowa, wytłumaczenie, że nie trzeba się bać, a ciemność może być nawet przyjemna.

W pierwszym etapie warto zakupić małą lampkę, która emituje ciepłe światło. W pokoju dziecka będzie można wszystko dostrzec, a jednocześnie oświetlenie będzie na tyle delikatne, że nie utrudni zasypiania. Dzieci boją się przede wszystkim ciemności w samotności, dlatego dobrym rozwiązaniem jest rytuał wieczornego czytania bajek, nie należy także upierać się przy zamykaniu drzwi do pokoju, przynajmniej do chwili, gdy maluch zaśnie.

Ciekawym rozwiązaniem jest próba znalezienia w ciemności pozytywnych akcentów. Z pomocą przychodzi polska firma Wola, która wprowadziła do swojej oferty GOMMOLIrajstopki i skarpetki z antypoślizgowym nadrukiem, który świeci w ciemnościach. Śmieszne wzorki mogą posłużyć do poskramiania ciemności przez zabawę, ponieważ rajstopki i skarpetki świecą tylko po zgaszeniu światła. Daje to dużo radości milusińskim. Zabawę w odkrywanie świecących znaczków na ubraniach można rozpocząć już za dnia. Skłoni to dzieci do zwalczania strachu przed ciemnością, przez wizytę w szafie, łazience czy innym zacienionym pomieszczeniu. Świecące skarpetki nie muszą posłużyć jedynie do ubrania – można je wykorzystać jako pacynki i stworzyć wieczorny teatrzyk.

Agnieszka Dembska, Marketing Manager Wola

Podziel się: