Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? – recenzja

Czy wiedziałeś, że nowo narodzone dziecko ma większą potencjalną inteligencję, niż Leonadro da Vici kiedykolwiek wykorzystał? Ciekawe, prawda? Ale jak sprawić, żeby te pokłady inteligencji nie zostały zmarnowane i zaowocowały w przyszłym rozwoju już nie tylko dziecka, ale i dorosłego człowieka? Odpowiedź jest bardzo prosta: dbając o jego rozwój. Natalia Minge i Krzysztof Minge w książce Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? radzą, jak wspólnie z naszą pociechą grać, bawić się, ćwiczyć i uczyć się.

Autorzy wskazują, że każdy element rozwoju fizycznego i psychicznego malucha ma wielkie znaczenie dla jego przyszłości: rozpoczynając od bliskości, jaka potrzebna jest w relacji z matką, a kończąc na ostrzeżeniu przed zagrożeniami, które czyhają na rozwój małego dziecka. To bardzo ważne, aby dziecko zaraz po urodzeniu mogło odczuwać bliskość z matką. Chociaż jego wzrok nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, to niemowlę bardzo silnie odbiera wszelkie bodźce zapachowe. Matka, która regularnie nosi swoje dziecko, daje mu poczucie bezpieczeństwa i miłości, co pozytywnie wpływa na jego przyszły rozwój. Ale należy również pamiętać o negatywnym wpływie telewizji, komputera, jak również niektórych zabawek, które nie wpływają dobrze na rozwój naszej pociechy, a wręcz przeciwnie, mogą opóźniać jego rozwój intelektualny.

Książka ta odpowiada również na szereg wątpliwości, które pojawiają się podczas wychowywania dziecka: jak i kiedy mówić do dziecka, kiedy najłatwiej opanować matematykę, po co dziecku wiedza i jak ją przekazywać, aby była dla niego interesująca i łatwa w odbiorze, po co małe dzieci powinny uczyć się języków obcych, dlaczego dzieci lubią wychodzić z domu i gdzie warto zabrać swoją pociechę oraz jak wspomagać rozwój emocjonalny dziecka.

Autorzy poradnika podczas pisania swojej książki korzystali nie tylko z wiedzy teoretycznej – oboje są psychologami – ale również z własnego doświadczenia. Wspólnie są rodzicami trójki dzieci, na których osobiście wykorzystali porady zamieszczone w podręczniku. Dzięki temu mamy pewność, że porady tam zamieszczone nie są jedynie fikcją literacką.

Moim zdaniem książka ta nie tylko jest odpowiednią bazą informacyjną dla wszystkich rodziców, ale mogłaby również stanowić literaturę dla przyszłych pedagogów i psychologów. Poradnik napisany jest przystępnym i jasnym dla każdego językiem. Kompozycja zamieszczonych w nim treści jest dobrze dostosowana dla potrzeb odbiorców. Ważniejsze informacje znajdują się w ramkach, a ćwiczenia dla maluchów są wydzielone z tekstu.
Wydaje mi się, że każdy przyszły rodzic powinien przejść przez lekturę tej książki. Wszak dobro naszych pociech jest najważniejsze.

autorka: Joanna Mazur