Jak radzić sobie z ząbkowaniem maluszka?

Wyrzynanie się zębów to niemały ból. Wiedzą to nawet dorośli, bo choć nikt z nas nie pamięta, jak wyrzynały nam się pierwsze zęby, to już bardzo dobrze pamiętamy choćby wyrzynanie się ósemek. Nierzadko sięgamy po tabletki przeciwbólowe, a przecież małe dziecko musi przejść przez proces przebijania się ząbków przez dziąsła bez tabletek, ale to nie znaczy, że nie można mu ulżyć w inny sposób. Jak radzić sobie z ząbkowaniem maluszka?

Kiedy dziecko zaczyna ząbkowanie?

Warto wiedzieć, że tak jak w przypadku wszystkich kwestii związanych z rozwojem, tak i ząbkowanie nie ma ściśle określonych ram czasowych. Są dzieci, które zaczynają ząbkować już w drugim miesiącu życia, ale i takie, którym pierwszy ząbek wyrzyna się gdy mają ponad rok i już chodzą. Należy wiedzieć, że nie ma tutaj żadnych nieprawidłowości. Można tu przytoczyć słowa jednej z dentystek, na pytanie zatroskanej matki, że jeszcze nie widziała bezzębnego dziecka. Warto wiedzieć, że już po narodzinach większość zębów jest już ukształtowana i ukryta w dziąsłach. Wyrzynanie się zębów jest uwarunkowane genetycznie i jeśli w najbliższej rodzinie są przypadki późnego ząbkowania, to i u Waszego dziecka może ono mieć miejsce. Objawy ząbkowania trudno przeoczyć. W początkowym etapie dziecko zaczyna solidnie się ślinić, a także wkładać rączki i wszystko co ma pod ręką do buzi, ze względu na intensywne swędzenie. Jego dziąsła są zaczerwienione i opuchnięte. Kolejny etap wiąże się już z silnym bólem. Dziecko jest wtedy marudne i płaczliwe. Może nawet odmawiać karmienia. Warto wiedzieć, że ciepłe mleko potęguje ból i stąd ta reakcja. Niektóre dzieci nie odmawiają pokarmu, ale mocno zaciskają wtedy szczęki, co jest bolesne w przypadku karmienia piersią. Warto wiedzieć, że ząbkowanie średnio zaczyna się ok. 5 miesiąca życia i trwa do ok. 31 miesiąca życia dziecka. Warto zatem poznać sposoby na uśmierzenie dziecięcego bólu.

Zimne gryzaki i smoczki mogą być dobrym sposobem

Na bolesne dziąsła i wyrzynanie się ząbków mogą pomóc zimne gryzaki i smoczki. Jeżeli chodzi o te pierwsze, to należy wypełnić je wodą, a następnie włożyć do lodówki na kilka minut i po tym czasie podać dziecku. Zimny gryzak zmniejszy obrzęk, a także zmniejszy nieco ból. Przyniesie dziecku oczekiwaną ulgę przynajmniej na chwilę. Należy pamiętać, by nie podawać dziecku gryzaków czy smoczków zbyt długo trzymanych w lodówce. Nie można też wkładać ich do zamrażarki. Zbyt niska temperatura powoduje, że może zostać uszkodzona śluzówka w jamie ustnej dziecka a na dodatek może dojść do odmrożeń. Zatem zimny gryzak jest dobry, ale należy przestrzegać czasu trzymania go w lodówce przed podaniem dziecku. Dziecko przed snem warto otulić w śpiworek do spania, który zapewni mu komfort termiczny.

Masowanie dziąseł dziecka przy użyciu specjalnych nakładek z wypustkami

Kolejnym sposobem jest masowanie dziąseł malucha. Nie trzeba tego robić palcem, a przy użyciu specjalnej nakładki z wypustkami. Oczywiście przed jej użyciem należy dokładnie umyć ręce, aby nie przenieść do buzi dziecka jakichś groźnych bakterii. Można też użyć specjalnej szczoteczki edukacyjnej, która sprawdza się także w czasie ząbkowania.

Środki farmaceutyczne na bolesne ząbkowanie, czyli żele uśmierzające ból

Warto sięgnąć po żele chłodzące i łagodzące apteczne, które można nałożyć na ową nakładkę, ale i gryzaka. Możesz wmasować też żel palcem, po uprzednim umyciu dłoni. Żele uśmierzające ból w czasie ząbkowania malucha powinny być na wyposażeniu domowej apteczki każdej młodej mamy. Warto wiedzieć, że dzieci nie wzbraniają się przed stosowaniem tego środka, szczególnie że żele mogą występować w przyjemnych zapachach.

Jak jeszcze można pomóc dziecku podczas ząbkowania?

Oczywiście w czasie ząbkowania dziecko potrzebuje bliskości zatem trzeba je nosić i tulić wtedy, gdy jest to możliwe, ale i jak najczęściej wykonywać wspomniane już masaże. Przyjemne otulenie także może dziecku pomagać. Dlatego warto postawić na śpiworek do spania. Taki model zapobiega zakopaniu się dziecka w okrycie, gdyż wyposażony jest w zamki. Taki model sprawdza się także jako śpiworek do wózka. Także na spacerze trzeba mieć w zanadrzu akcesoria, które pomogą dziecku przy ząbkowaniu. Warto też nie wychodzić przy wietrznej pogodzie, bo zimny wiatr także może wzmagać ból. Wspomniany model okrycia sprawdzi się też jako śpiworek do spacerówki, gdy już dziecko nieco podrośnie.

Materiał zewnętrzny