Jak ułatwić i umilić sobie karmienie piersią?

„Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt” – to stanowisko wielu pediatrów, ekspertów oraz organizacji zajmujących się zdrowiem człowieka. Mimo to rzeczywistość nie jest tak kolorowa – karmienie piersią często staje się poważnym wyzwaniem zarówno dla mam, jak i niemowląt. Istnieją jednak sprawdzone i przydatne podczas karmienia piersią akcesoria, które ułatwiają ten proces.

 

Dlaczego karmienie piersią jest tak ważne?

Pokarm mamy jest najlepszym źródłem wartościowych substancji odżywczych dla niemowląt. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje wyłącznie karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka. Kobiece mleko charakteryzuje się licznymi zaletami – jest łatwo dostępne, ma odpowiednią temperaturę, jest zawsze świeże, a przy tym zawiera niezbędne substancje odżywcze w odpowiednich dla dziecka proporcjach. Skład pokarmu matki zmienia się wraz z wiekiem dziecka i dostosowuje do jego potrzeb żywieniowych. Nie należy zapominać również o funkcjach ochronnych kobiecego mleka – stanowi ono świetną profilaktykę alergii pokarmowych, a także wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego malucha, chroniąc go tym samym przed groźnymi drobnoustrojami.

Kiedy wiemy już, jak karmić piersią, z pewnością docenimy wygodę tego sposobu żywienia niemowlaka – przy karmieniu naturalnym odpada przygotowywanie mieszanki, wyparzanie butelek, podgrzewanie pokarmu etc.

Fakty i mity o karmieniu piersią

Wokół karmienia piersią narosło wiele popularnych „przekonań”, oto niektóre z nich:

  • MIT: Karmienie piersią wymaga stosowania diety eliminacyjnej – podawanie dziecku mleka mamy nie wiąże się z koniecznością wykluczenia ze swojego jadłospisu glutenu, nabiału, orzechów czy też niektórych owoców i warzyw. Warto jednak postawić na zdrową i zbilansowaną dietę.
  • PRAWDA: Karmienie piersią zwiększa zapotrzebowanie energetyczne – produkcja pokarmu jest sporym wysiłkiem dla naszego organizmu, dlatego też należy zwiększyć podaż energii. Specjaliści zalecają kobietom karmiącym piersią dodanie do swojej diety ok. 500 kcal.
  • MIT: Niemowląt nie można karmić zbyt często piersią – dziecku należy podawać pokarm wówczas, gdy się tego domaga (zwłaszcza przez 3 pierwsze miesiące jego życia). Brzuszek maluszka jest bardzo mały i nie jest w stanie przyjąć dużych ilości mleka naraz, dlatego należy przystawiać dziecko do piersi nawet 12 razy na dobę.
  • PRAWDA: Kobiety karmiące piersią powinny ograniczyć picie kawy – jej dozwolona dawka to 300 mg na dobę, co przekłada się na 1-2 filiżanki tego naparu. Nadmiar kofeiny może negatywnie oddziaływać na dziecko, powodując nerwowość czy też problemy ze snem.

Wygoda mamy – wygoda dziecka

Mimo że karmienie piersią zazwyczaj przedstawia się w samych superlatywach, to jednak ma ono również swoje ciemne strony. Nawał mleczny, kryzys laktacyjny, problem z przyjęciem odpowiedniej pozycji, bolące brodawki – to tylko niektóre problemy utrudniające komfort mamie karmiącej piersią. Niektóre z tych problemów można z łatwością wyeliminować. Przydatne podczas karmienia piersią są m.in.:

 

  • biustonosz do karmienia piersią,
  • koszula do karmienia piersią,
  • maść na brodawki,
  • poduszka do karmienia,
  • wkładki laktacyjne,
  • laktator (ręczny lub elektryczny).

 

Tego typu akcesoria czynią proces karmienia piersią znacznie łatwiejszym, a niekiedy zmniejszają nerwowość i frustrację mam. Warto bowiem pamiętać, że nasze negatywne stany emocjonalne często „przenosimy” na dziecko, które może być przez to bardziej rozdrażnione, płaczliwe i mieć problemy ze snem.

 

Poduszka do karmienia, książka i święty spokój, czyli idealne warunki do karmienia

Wśród mam dużą popularnością cieszy się poduszka do karmienia. Pozwala ona na przyjęcie wygodnej pozycji podczas przystawiania dziecka do piersi. Na rynku dostępne są różne ich rodzaje. Jaka poduszka do karmienia będzie najlepsza? Zdecydowanie najpopularniejsze są te w kształcie rogala, wypełnione poliestrowymi kuleczkami bądź włóknami silikonowymi. Przy zakupie poduszki do karmienia warto zwrócić uwagę na to, czy przylega do ciała, czy ma odpowiednią twardość, a także – z jakiego materiału została wykonana.