Jaki kalkulator do szkoły jaki na studia

Koniec wakacji i zbliżający się rok szkolny, sprzyjają gorączce zakupów, której objawy na każdym kroku widać w hipermarketach oraz w mniejszych sklepach, typu osiedlowy „papierniczy”. W ostatnim czasie do szkolnej wyprawki czyli podręczników, piórnika, plecaka czy kredek, dołączył kalkulator.

Wynika to z faktu, iż urządzenie to jest coraz częściej wykorzystywane jako pomoc naukowa na lekcjach matematyki i fizyki, szczególnie w starszych klasach o profilu matematyczno-fizycznym.

Wprawdzie do rozpoczęcia roku akademickiego niewiele ponad miesiąc, ale także i tutaj kalkulator jest narzędziem wręcz niezbędnym, bez którego trudno wyobrazić sobie studiowanie kierunków ścisłych.

Bez względu na to czy poszukujemy kalkulatora dla ucznia gimnazjum, liceum czy studenta, najważniejszym jest odpowiednie dopasowanie modelu do programu nauczania, tak by funkcje urządzenia były wykorzystywane w 100%.

Jeśli wśród naszych bliskich mamy młodego matematyka, który opanował podstawy tej nauki ale wciąż czuje matematyczny głód, to z powodzeniem będzie mu służył kalkulator Casio LC-401LV, który zaprojektowano z myślą o uczniach szkoły podstawowej. Ten ważący 68g model, poza wykonywaniem podstawowych działań, umożliwia obliczanie pierwiastków kwadratowych oraz procentów. By dodatkowo zabezpieczyć go przed ewentualnymi uszkodzeniami został wyposażony w specjalną ochronną klapkę. Jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: niebieskim i różowym.

Casio FX-350ES Plus to model dla uczniów gimnazjów i szkół średnich. To średniej wielkości urządzenie (jak na kalkulator naukowy) posiada 252 funkcje. Począwszy od podstawowych do dużo bardziej zaawansowanych jak konwersja jednostek kąta czy konwersja współrzędnych biegunowych i prostokątnych. Model ten jest członkiem serii FX-ES Plus, w których zastosowano możliwość naturalnego zapisu działań matematycznych. Dzięki temu np. całka, pochodna czy macierz wyglądają na kalkulatorze identycznie jak na tablicy lub podręczniku.

Z myślą o studentach kierunków ścisłych zaprojektowano model FX-991ES Plus. Podobnie jak w modelu FX-350 Plus, tak i tutaj użytkownik ma możliwość naturalnego zapisu działań. Różnica między tymi modelami polega m.in. na liczbie funkcji obliczeniowych. Model FX-991ES posiada ich 417, są to miedzy innymi: zaawansowana statystyka i regresja oraz binarny, ósemkowy oraz szesnastkowy system liczbowy. Dodano w nim także możliwość tworzenia tablicy funkcji oraz obliczania logarytmów o dowolnej podstawie. W związku z tym, że zajęcia na studiach trwają dłużej niż szkolne lekcje, a noce podczas sesji służą przygotowaniom do egzaminu, kalkulator ten wyposażono w podwójno źródło zasilania, tj. ogniwo słoneczne i standardową baterię.

W przypadki kiedy zakup kalkulatora chcemy traktować jako inwestycję na lata, warto zastanowić się nad uniwersalnym modelem Casio FX-9860GII, który z powodzeniem będzie spełniał swoje zadania podczas nauki w szkole średniej, na studiach jak i później. Model ten posiada funkcje kopiowania, wycinania i wklejania zapisów oraz zapamiętywania obrazów. Dodatkowo został wyposażony w szeroki wachlarz obliczeń finansowych (m.in. procent prosty, składany, przepływ kapitału, obligacje i wykresy). Warto dodać, że jeśli mamy w sobie coś z gracza, to FX-9860GII zaoferuje nam kilka klasyków: Wolfenstein 3D, Pack Man i Snake. Dodatkowo kalkulator można podłączyć do PC jak i projektorów.

[nggallery id=29]

Sugerowane ceny detaliczne produktów Casio przedstawiają się następująco (na podstawie Ceneo.pl):
Casio LC-401LV – od 27,90 do 51 zł
Casio FX-350ES Plus – od 47,90 do 78,74 zł
Casio FX-991ES Plus – od 69,00 do 129,90 zł
Casio FX-9860GII – 628,00 zł