Jakie buciki wybrać dla dziecka?

Przed nami początek jesieni i od czasu do czasu zawieje chłodem, od którego zdążyliśmy się już mocno odzwyczaić. Od ostatniej zimy nasze maluchy zdążyły już sporo urosnąć i nie ma mowy by zmieściły się w zeszłoroczne kurtki czy buty. Więc pierwsza myśl, która przychodzi do głowy – „idziemy na zakupy”. Jak znaleźć te odpowiednie produkty wśród bogatej oferty jesienno-zimowych kolekcji?

Z pomocą w doborze bucików przychodzi firma BARTEK, która od ponad 20 lat specjalizuje się w produkcji obuwia dziecięcego dla dzieci w wieku od 1. do 10. roku życia. Na pytania odpowiada Katarzyna Gałązka, główny projektant z firmy BARTEK.

Dlaczego właściwe obuwie jest tak ważne?
Pomijając kwestie związane z komfortem i dobrym samopoczuciem, stopa małego dziecka jest w bardzo delikatna i szczególnie podatna na wpływy różnych szkodliwych czynników, między innymi, nieprawidłowego obuwia. Im młodsze dziecko, tym oddziaływanie obuwia jest silniejsze, a jeśli jest ono źle dopasowane, może stać się przyczyną zniekształceń i dolegliwości stóp u osób dorosłych. Dlatego tak ważne jest by zapewnić dzieciom komfort, wygodę i bezpieczeństwo.

Czy obuwie, które produkuje BARTEK jest bezpieczne?
BARTEK ma ponad 20 lat doświadczenia i w tym czasie wyprodukowaliśmy już ponad 10 mln par butów. Wzory butów opracowujemy ze specjalistami z zakresu antropologii i przemysłu skórzanego. Dzięki temu, że proces produkcyjny odbywa się w większości na terenie Polski – w zakładach w Mińsku Mazowieckim, a także w Nowym Targu i w Chełmie, mamy możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli. Potwierdzeniem wysokiej jakości produktów BARTEK są certyfikaty i pozytywne opinie przyznane przez najważniejsze, niezależne instytucje m.in. przez Instytut Przemysłu Skórzanego i Instytut Matki i Dziecka.

Na co należy więc zwracać uwagę kupując buty dla kilkulatka?
Ważna jest przede wszystkim wygoda oraz to by buciki pozwalały na prawidłowy rozwój stopy. But powinien być miękki i elastyczny, spody muszą łatwo się zginać w miejscu, w którym zaczynają się paluszki dziecka. Sztywne spody wymuszają nienaturalny chód – dziecko stawia nóżki jak kaczka. Ponadto buciki dla małego dziecka powinny posiadać cholewkę sięgającą nieco ponad kostkę, z usztywnioną piętą, która będzie wspomagać prawidłowe ustawienie stopy i zapobiegnie zniekształcaniu się buta. To co jest również charakterystyczną cechą stóp dziecięcych to wachlarzowato ułożone palce, dlatego, żeby zapewnić swobodne poruszanie paluszkami, buty powinny mieć szeroki i wysoki czubek. Ważny jest również rodzaj materiału z jakiego wykonane są buciki. Należy wybierać materiały naturalne, które pochłaniają pot i zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza.

Jak w takim razie wybrać ten właściwy model?
Pierwsza sprawa to wybór rozmiaru. Stopy dziecięce rosną bardzo szybko przeciętnie ok. 1 cm rocznie, dlatego nawet co 3 miesiące warto sprawdzać, czy obuwie nie jest za małe. Kiedy już zdecydujemy się na zakupy, buciki –najlepiej zmierzyć na stopę dziecka, wtedy odpowiednio dopasujemy nie tylko długość ale również tęgość modelu – nie będzie to możliwe gdy będziemy dobierali model za pomocą, np. patyczka Prawidłowo dobrany but powinien być dłuższy od stopy o 6 – 10 mm w zależności od kształtu czubka oraz ze względu na przesuwanie się stopy w bucie w czasie chodzenia i szybki wzrost długości stopy. Buciki mierzymy zawsze na stojąco. W sklepach BARTEK są specjalne miarki, którymi można zmierzyć stopę dziecka.

Czy buciki dla dziecka powinny mieć wkładkę ortopedyczną?
O ile lekarz nie zaleci, zdecydowanie powinniśmy unikać takich wkładek. Dzieci do 3 roku życia mają pozornie „płaskie stopy ponieważ podściółka tłuszczowa wypełnia sklepienie stopy, a znika wraz z rozwojem stopy. Warto natomiast stosować specjalne wkładki antygrzybiczne, z naturalnych materiałów, które dodatkowo absorbują wilgoć, przez co ograniczają namnażanie się drobnoustrojów i zachowują stopę suchą.

Czy sposób zakładania i zapinania butów jest istotny?
Jak najbardziej. Zapięcie powinno umożliwiać dobre dopasowanie bucików do stopy dziecka. Sposób zakładania bucików powinien być wygodny również ze względu na rodziców, w końcu to oni najczęściej zakładają buciki dziecku. Tu najlepiej sprawdzają się zapięcia na rzepy sięgające daleko w kierunku czubka buta.

Czy buciki mogą poprawiać bezpieczeństwo dziecka?
Tak, na przykład buciki BARTEK oprócz tego, że posiadają antypoślizgową podeszwę, wyposażone są również w elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność dziecka na drodze po zmierzchu, nawet z odległości do 200 m.

Jakie jeszcze udogodnienia stosuje BARTEK w swoich produktach?
Nowością jest zastosowanie specjalnej antybakteryjnej i antygrzybicznej wkładki B-FRESH oraz DRY&GO, chroniącej stopę dziecka przed drobnoustrojami. Wkładka działa jak wbudowany dezodorant – skutecznie zapobiega tworzeniu się przykrego zapachu potu wewnątrz buta, dłużej zachowując jego świeżość. Dodatkowo, w niektórych modelach zastosowano specjalną nieprzemakalną membranę – Sympatex Reflexion, która stanowi nieprzepuszczalną barierę dla wszelkich cieczy i nie pozwala przeniknąć do wnętrza buta kroplom deszczu, błota i śniegu. W efekcie buty pozostają wewnątrz zawsze suche. Membrana zmniejsza również utratę ciepła nawet o 3,6 ºC, a jednocześnie pozwala na oddychanie i chłodzenie stopy podczas wysiłku, w efekcie w butach z membraną Sympatex Reflection dzieci mają 2x cieplej. Ponadto nowością w zimowej kolekcji jest specjalna linia butów z Sympatexem wyprodukowana na podeszwach VIBRAM – idealnie sprawdzają się w takich warunkach jak skały,śnieg, strumyk czy błoto.

Podziel się: