Kiedy dziecko chce zwierzaka…

W życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, kiedy chciałoby zaopiekować się czworonożnym przyjacielem. Podjęcie decyzji o przyjęciu do domu zwierzaka nie jest jednak proste i wiąże się z wieloma nowymi obowiązkami i ogromną odpowiedzialnością.

Okres wakacyjny, kiedy właściciele zwierzątka decydują się na jego porzucenie w lesie lub najbliższym schronisku, uświadamia nam niestety, że nawet dorośli często nie zdają sobie sprawy, z czym tak naprawdę wiąże się posiadanie w domu pupila. Przede wszystkim należy rozpatrzeć kilka najważniejszych spraw: jakie zwierzę chcielibyśmy mieć, czy mamy dla niego wystarczającą ilość miejsca w domu, jakie wiążą się obowiązki z jego utrzymaniem, kto będzie się nim zajmował przede wszystkim, czy w razie wyjazdów mamy kogoś, kto mógłby się nim zająć etc. Jeżeli nie spełniamy wystarczających warunków, warto zastanowić się, czy w ogóle decydować się na czworonożnego pupila, czy może lepiej podarować dziecku mniejsze zwierzątko. Należy pamiętać, że powinno być ono dostosowane do naszych warunków i potrzeb. W żadnym wypadku nie może męczyć się w zbyt ciasnym mieszkaniu i zostawać samo przez większość dnia, jeżeli jest uzależnione od człowieka.

Jeśli jednak twoje dziecko naciska na czworonoga, lepiej nie podejmować pochopnej decyzji tylko po to, żeby je zadowolić. Przede wszystkim musisz mu uświadomić, jakie obowiązki wiążą się z posiadaniem zwierzątka i jasno zaznaczyć, że będą one wszystkie należały do niego. Jeśli masz taką możliwość, umów się z weterynarzem, który dokładnie omówi zasady pielęgnacji wybranego zwierzątka i wszystkie wiążące się z jego posiadaniem wyrzeczenia. Na przykład, wstawanie pół godziny wcześniej, żeby wyprowadzić psa, oczyszczanie kociej kuwety dwa razy dziennie, pogryzione buty, podrapane łóżko itd. Osoba spoza rodziny i wyspecjalizowana w tym zagadnieniu z pewnością wzbudzi większy autorytet i dotrze do dziecka lepiej, niż rodzic. Wspólnie zastanówcie się, jak wyglądałby rozkład dnia, jeśli przygarniecie zwierzątko. Ustalcie, kto w pierwszej kolejności będzie odpowiedzialny za pupila, a kto będzie tylko pomagał. Jeśli dziecku marzy się pies, a jest zbyt małe, żeby się nim zająć, lepiej przełożyć decyzję na kilka kolejnych lat. Warto także poznać rasy i naturę zwierząt. Koty zazwyczaj nie lubią hałasu i cenią sobie swoją indywidualność, dlatego mogą nie być idealną przytulanką, jakiej oczekiwać będzie twoja pociecha. Jeśli natomiast chodzi o psy – jedne rasy są bardziej przywiązane do ludzi, niż inne, wymagają więcej lub mniej zabiegów pielęgnacyjnych, osiągają różne rozmiary, co ułatwia wybranie odpowiedniego czworonoga do panujących w mieszkaniu warunków. Zatem zanim wybierzesz się do schroniska, dokładnie zorientuj się, czego szukacie i nie podejmujcie decyzji już po pierwszej wizycie w zakładzie dla zwierząt.

Opieka nad czworonogiem, który reaguje na nasze słowa i czyny oraz przywiązuje się do człowieka, niesie wiele korzyści, szczególnie dla dziecka. Badania wykazują, że staje się ono bardziej wrażliwe na potrzeby innych, jest bardziej otwarte na ludzi, ma lepszy nastrój, lepiej radzi sobie w szkole, ponieważ poprawia się jego koncentracja, osiąga wysokie wyniki w nauce i sporcie, lepiej radzi sobie ze stresem, niż inne dzieci. Uczy się także terminowego wywiązywania się z obowiązków, organizacji własnego czasu, dbania o inną istotę. Zalet posiadania zwierzaka w domu jest zatem wiele, ale pod warunkiem, że decyzja ta jest świadoma i w pełni przemyślana, a pupil ma zapewnione odpowiednie i najkorzystniejsze dla niego warunki do rozwijania się.

Natalia Klimek