Letnie orzeźwienie dla małych i dużych

Według zaleceń dietetyków i pediatrów dzieci należy przyzwyczajać do picia wody, podczas gdy niezalecane są dla nich napoje gazowane czy dosładzane. Jak jednak rozwiązać problem gaszenia pragnienia, gdy nasze dziecko twierdzi, że woda nie ma smaku i pić jej nie chce?

Gdy żar leje się z nieba i temperatura bezlitośnie wzrasta, wszyscy odczuwamy skutki gorąca. Szczególnie narażone na odwodnienie są dzieci, a regularne podawanie im napojów jest w czasie lata szczególnie ważne. Powszechnie wiadomo, że woda jest niezbędnym składnikiem diety, który organizm człowieka przyswaja najlepiej ze wszystkich napojów. Zapotrzebowanie na wodę jest zależne od wielu czynników, na które wpływa także wiek, masa ciała. Przyjmuje się, że dzieci w wieku 4 do 6 lat powinny wypijać ok. 1300 ml wody dziennie, dzieci starsze ok. 1900 ml. Zalecana ilość wody dla osoby dorosłej to już ok. 2,5 litra dziennie. Aby uniknąć groźnego odwodnienia należy także pamiętać, aby wodę podawać dziecku regularnie i w większej ilości podczas wysiłku fizycznego i zwiększonej ruchliwości.

Najmłodsi jednak często narzekają na brak wyczuwalnego w wodzie smaku, szczególnie gdy miały okazję pić wcześniej, atrakcyjne z ich punktu widzenia, napoje dosładzane lub gazowane. Dzieci przyjmują nawyki żywieniowe przede wszystkim od rodziców, dajmy im więc dobry przykład: pijmy wodę w obecności dziecka, nośmy butelkę wody na wycieczki i na plac zabaw – jednym słowem, dbajmy o to, by dziecko zawsze miało do niej dostęp.

Jeśli jednak nasze dziecko, mimo wszystko, odmawia spożywania wody, możemy urozmaicić jej smak, dolewając naturalnego soku owocowego lub dodając do niej wyjątkowe kolorowe kostki lodu. Aby je przygotować, należy wypełnić foremki do lodu żelkami Haribo Złote Misie z Sokiem, i zalać schłodzoną przegotowaną wodą i zamrozić. Żelki te zawierają aż o 22% więcej soków owocowych w rewelacyjnych smakach: orzeźwiającej porzeczki, delikatnej gruszki, kwaskowej limonki, soczystej brzoskwini oraz jabłka i maliny. Zamrożone Złote Misie z Sokiem będą wesoło tańczyć w szklankach z napojami. Kostki z żelkami nadają się również do sporządzania drinków dla dorosłych, wzbogacą ich smak i zachwycą kolorami. Innym sposobem na uatrakcyjnienie napoju są świecące kostki do lodu. W środku każdej kostki znajduje się szczelnie zamknięta bateria, dioda w wybranym kolorze oraz specjalny żel, który skutecznie utrzymuje temperaturę napoju. Płyn w szklance emituje kolorowe światło i robi na wszystkich duże wrażenie.

Kolejnym pomysłem na orzeźwiający letni napój będzie smerfny milkshake dla najmłodszych.
Do jego przygotowania potrzebować będziemy 200 ml lodów waniliowych, 200 ml zimnego mleka, pół szklanki jagód i pianek Haribo Smerfy. Aby wyczarować magiczny, orzeźwiający napój wystarczy zmiksować lody z mlekiem i jagodami, aż do momentu uzyskania jednolitej masy. Koktajl rozlewamy do szklaneczek, a następnie dekorujemy piankowymi skrzatami i podajemy dziecku jako milkshake ze smerfojagód. Sukces gwarantowany!