Moje dziecko jest spokojne tylko wtedy, kiedy trzymam je na rękach

Wyczerpani rodzice zastanawiają się, co zrobić? Czy powinni pozwolić dziecku wypłakać się? NIE – płaczące dzieci nie powinny być ignorowane! Komitet złozony z psychologów i naukowców z Kanady, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Australli opracował badania, pod tytułem „Proste sposoby na uspokojenie płaczącego malucha”.

Dziecko, które przesypia cała noc to szczyt marzeń wyczerpanych rodziców płaczącego malucha. dzieci maja niedojrzały system nerwowy i potrzebują regulowania emocji. Kiedy dziecko płacze, rodzic zwraca na nie uwagę i dziecko odkrywa narzędzie do emocjonalnego i psychicznego uspokojenia. Pozostawiając bez uwagi płaczące dziecko zwiększamy jego poziom stresu, sprawiając, że dłużej nie może zasnąć. Takie zachowanie nie prowadzi do wypracowania emocjonalnej i psychologicznej równowagi, do odpowiedzialności życiowej.

Autorzy biuletynu informacyjnego informują, że nocne pobudki zależą od wielu czynników, jednak najczęstszym jest karmienie piersią. Kiedy dziecko jest karmione w ten sposób, potrzebuje częstszego kontaktu z matka w nocy. A co najważniejsze, wysuwaja hipoteże, że nocne pobudki zapobiegają śmierci łóżeczkowej – SIDS!

Najlepiej obrac sobie swoją własną strategię wstawania do dziecka. Przeciez nikt tak jak rodzic nie zna potrzeb swojego maleństwa. Najlepiej zaufac instynktowi. Wygodnym rozwiązaniem jesy ustawienie łóżeczka w pobliżu łóżka rodziców. Wtedy jesteśmy pewni, że usłyszymy płacz maleństwa i nie będziemy musieli biec do niego po ciemku przez całe mieszkanie.

Cała reszta – zależy od kontaktu z dzieckiem, od jego upodobań. Pamiętajmy, że to, co dajemy dziecku w takich momentach zaprocentuje w przyszlości. Nie pozostawiajmy dziecka samemu sobie. Weźmy je na ręce zawsze wtedy, kiedy się tego domaga!

21321

25450