Niemowlę u fizjoterapeuty. Kiedy najlepiej odwiedzić specjalistę?

Wizyta w gabinecie fizjoterapeutycznym kojarzy się najczęściej z leczeniem dolegliwości i powrotem do zdrowia po przebytych chorobach. Dlaczego warto wybrać się na spotkanie wraz z niemowlakiem?

Profilaktyka to nie tylko słowo, ale zespół czynności, które powinniśmy wykonywać każdego dnia, aby utrzymać ciało i umysł w dobrej kondycji. Termin ten dotyczy także najmłodszych kilkutygodniowych dzieci. Spotkanie z fizjoterapeutą pozwoli na diagnozę dotyczącą prawidłowego rozwoju dziecka. Owszem dziecko oglądał już ortopeda, pediatra czy neonatolog. Nie mniej fizjoterapeuta o odpowiednich kwalifikacjach ma bardziej holistyczne spojrzenie na rozwój malutkiego dziecka. Dlatego ważne jest, aby taki specjalista miał odpowiednią wiedzę i umiejętności, które można udokumentować choćby certyfikatem ukończenia kursu NDT-Bobath. Umożliwia on niesienie pomocy niemowlakom z wieloma zaburzeniami.

Problemy, które warto przeanalizować

Do gabinetów trafiają rodzice z dziećmi, które prezentują nietypowy rozwój motoryczny, mają asymetrie, zaburzenia w obrębie stóp czy zniekształcenia główki. Specjalista pomoże dzieciom z mózgowym porażeniem dziecięcym czy chorobami genetycznymi. W tym miejscu warto podkreślić, że edukacja rodziców jest bardzo ważnym elementem. Opiekunowie codziennie mają kontakt ze swoją pociechą i to ich zadaniem jest pamiętanie o regularnych ćwiczeniach. W ten sposób dużo szybciej (profilaktyka!) można przyzwyczaić bobasa do dobrych nawyków. W żargonie fachowym używa się terminu prawidłowych wzorców ruchu. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia samej motoryki, ale ma wpływ na koordynację, uczenie się, prawidłową pracę oczu czy koncentrację.

Fizjoterapeuta dla niemowląt jest dobrym pomysłem, nawet jeśli dziecko nie wysyła niepokojących sygnałów. Bezcenna wiedza i dogłębna analiza są ważnym wsparciem w rozwoju naszej pociechy. Ponadto praca z niemowlakiem wbrew pozorom jest dużo prostsza niż z kilkulatkiem. Ten ostatni ma zupełnie inne priorytety i zainteresowania. Ponadto dzieci szybko się nudzą i to, co jest ciekawe w tej chwili, za moment przestaje mieć znaczenie. Z bobasem, który ma określone rytuały łatwiej zaplanować wizytę. Ponadto, gdy dziecko jest spokojne, wyspane i najedzone to jej efekty są dużo lepsze. Można także poruszyć więcej tematów i wykonać kilka ćwiczeń więcej. Świadomy rodzic wie, że warto wybrać się na konsultacje, ale także poszukać informacji w sieci na portalach tematycznych lub takich polecanych przez ekspertów z branży.

Ukojenie bólu poprzez masaż

Myśląc o masażu, wyobrażamy sobie najczęściej jego odmianę relaksacyjną. Jest to duża przyjemność dla naszego ciała dająca błogie odprężenie. Tego typu zajęcia poleca się także niemowlętom, które z różnych przyczyn poddawane są rehabilitacji. Wykwalifikowany fizjoterapeuta skupi się w tym wypadku na innym rodzaju masażu. Mianowicie jego zadaniem będzie usunięcie bólu, który przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu naszych pociech. Zazwyczaj terapie ustalane są indywidualnie, a innowacyjne podejście pozwala na zminimalizowanie stresu i dręczących dolegliwości. Wszystko to możliwe jest dzięki zastosowaniu technik dostosowanych do rodzaju i miejsca występowania bólu. Warto pamiętać, że w przypadku każdej terapii ważna jest systematyka, bo tylko w ten sposób można dostrzec zauważalną poprawę. Ponadto fizjoterapeuci zalecają ćwiczenia i aktywności, które z powodzeniem można wykonać w domu. Będzie to dobra zabawa i czas na lepsze poznanie nowego członka rodziny. Więcej przydatnych informacji znaleźć można na masaż Bielsko-Biała tj. na https://fizjomed.pro/masaz-bielsko-biala/.

Wiemy już, dlaczego warto odwiedzić gabinet fizjoterapeuty z niemowlakiem. Często profilaktyka okazuje się zbawienna w skutkach. Bezcenna ekspercka wiedza będzie przydatna dla rodziców, którzy każdego dnia obserwują, jak rozkwitają ich pociechy. W końcu wszystkim nam zależy na ich prawidłowym rozwoju. Warto więc o niego odpowiednio zadbać.