Pamiątka z ciąży

Przebarwienia na skórze takie jak piegi, plamy, znamiona oraz ciemna, pionowa linia na brzuchu, choć wyglądają niepokojąco, są naturalnymi objawami towarzyszącymi ciąży. Zwykle nie wiążą się z żadnymi dolegliwościami, a po porodzie znikają zupełnie.

U kobiet w ciąży pojawia się charakterystyczna, ciemna linia biegnąca od pępka do wzgórka łonowego. Wraz z pojawieniem się tej linii, ciemnieją też brodawki sutkowe. Fachowo ta linia nazywa się Linea Alba (linia biała), a gdy zmienia kolor podczas ciąży – Linea Negra (linia czarna). Jest to splot włókien kolagenowych ciągnących się od wyrostka mieczykowatego przez pępek aż do spojenia łonowego. Skóra w tym miejscu ma jaśniejszy kolor, stąd nazwa.

Skąd bierze się ciemna linia na brzuchu?
W czasie ciąży, a dokładnie w drugim jej trymestrze, linia biała zmienia kolor na ciemny, co jest spowodowane zwiększoną produkcją melaniny (pigmentu odpowiadającego za kolor skóry) w organizmie ciężarnej kobiety. To właśnie melanina zabarwia białą linię, wcześniej prawie niewidoczną, na brązowawy kolor. Linia ta szczególnie wyraźnie zaznaczona jest u brunetek – u nich występuje większa ilość barwnika. Ciemny pasek zniknie po porodzie i zabarwienie skóry będzie takie, jak przed ciążą.

Mało widoczny ślad po porodzie
Jedyna linia, jak może zostać po porodzie, to pozioma blizna po cesarskim cięciu. – „Aby pomóc jej być jak najmniej widoczną dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne plastry na blizny np. silikonowe plastry na blizny Sutricon. Pomogą one w pierwszych dniach po zdjęciu opatrunku z rany, gdyż złagodzą ból i swędzenie, a także w późniejszym procesie gojenia, gdy rozjaśniają i wygładzają tworzącą się bliznę” – mówi Agata Chodakowska, Product Manager.

Verco - wellness is our challenge

Więcej informacji na temat plastrów na blizny Sutricon na www.polkaintymnie.pl