Pościel dla małego alergika

Alergia to jedna z najczęściej występujących dolegliwości wśród najmłodszych maluchów. Mamy starają się dmuchać na zimne i ograniczają kontakt dziecka z roztoczami, zachowując szczególną czystość w domu. Pozbywają się dywanów, ograniczają ilość pluszowych zabawek w pokoju dziecka i codziennie ścierają kurze. Często jednak zapominają o regularnym praniu pościeli swojego maleństwa.

Pranie samych poszewek jest niewystarczające, gdyż to w wypełnieniach kołderek i poduszek roztocza czują się najlepiej i mają sprzyjające warunki do namnażania się. Jak w takim razie dbać o higienę pościeli dziecka, aby ograniczyć jego kontakt z uczulającymi alergenami?
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o regularnym praniu pościeli. Często mamy obawiają się, że piorąc ją w pralce, wypełnienie zarówno kołderki jak i poduszki ulegnie zdeformowaniu i zbiciu. Unikniemy tego, gdy kupimy wysokiej jakości pościel od sprawdzonych producentów. Przed zakupem koniecznie sprawdźmy czy wypełnienie można prać w pralce.

Niegdyś uważano, że puchowe wypełnienia mogą wywoływać alergię. Jednak badania przeprowadzone przez uniwersytet we Frankfurcie i Wellington School of Medicine w Nowej Zelandii, dowiodły, że puchowa pościel nie stwarza szczególnego ryzyka dla alergików, a wręcz przeciwnie, zapewnia wyjątkowo komfortowe warunki do snu. Jak w takim razie prać taką pościel? Istnieje kilka sprawdzonych metod. Pierwsza, polega na praniu kołdry w pralce, wraz z kilkoma piłeczkami tenisowymi, co zapobiega zbijaniu się puchu w jednym miejscu. Dla wszystkich eko-mam, ceniących sobie naturalne metody, skutecznym choć dość czasochłonnym sposobem, jest własnoręczne pranie wypełnienia za pomocą mydlanej piany. Kołderkę rozkłada się płasko na stole lub na podłodze. Następnie przeciera się ją gąbką lekko zmoczoną w gęstej pianie z rozgotowanego mydła. Pianę można spłukać w ten sam sposób, pamiętając o tym, żeby gąbka była czysta, ale wilgotna. Gdy kupujemy pościel puchową dla niemowlaka zwróćmy szczególną uwagę na sposób prania jaki zaleca producent. Nowoczesne wypełnienia puchowe można włożyć do pralki i prać w temperaturze do 60°C, np. kołderki marki Feretti w wersji light, medium i warm.

Szczególnie polecane dla alergików jest wypełnienie typu Ingeo TM (np. kołderka Baby Excellent marki Feretti: www.feretti.pl/kolderki-dla-dzieci-feretti.html). Wytwarzane jest z ziaren kukurydzy. Dzięki takiemu rozwiązaniu kołderka i poduszka mogą być wielokrotnie prane nie tracąc swojej pierwotnej formy i właściwości, a przy tym są lekkie, delikatne i puszyste.

Doskonałą metodą pozbycia się roztoczy jest również wystawianie pościeli na mroźne powietrze. Teraz, gdy na zewnątrz dominują minusowe temperatury, warto zostawić na jakiś czas pościel na balkonie. Pamiętajmy, że roztocza giną w ujemnych temperaturach.