Proszki do prania dla dzieci — dlaczego ich stosowanie jest tak ważne

  • Porady

Pojawienie się dziecka w rodzinie niesie ze sobą wiele zmian nie tylko organizacyjnych. Młodzi rodzice już od pierwszych chwil od narodzin uczą się dbania o prawidłową pielęgnację malucha. Dotyczy ona nie tylko kąpieli, czy przewijania, ale również stosowania odpowiednich produktów do garderoby niemowlęcia. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego proszki do prania dla dzieci cieszą się tak dużą popularnością wśród rodziców oraz czemu zalecane są przez pediatrów i alergologów. Zapraszamy do lektury.

Jak należy prać ubranka dla dzieci?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, w jaki sposób powinny być prane ubranka dla dzieci. Przede wszystkim należy garderobę maluchów przechowywać oddzielnie od dorosłych. Wynika to głównie z faktu, że PH skóry dzieci jest inne niż rodziców i z powodu możliwości powstania alergii zaleca się sortowanie odzieży. Dodatkowo skóra noworodków jest bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Używane przez dorosłych perfumy, dezodoranty, a nawet produkty do kąpieli mogą wywołać reakcję alergiczną. Właśnie z tego powodu pediatrzy zalecają, aby stosować proszki do prania dla dzieci oraz garderobę maluchów prać oddzielnie od rodziców, czy innych członków rodziny.

Do jakiego wieku dziecka należy używać specjalistycznych proszków do prania?

Kolejne pytanie, jakie bardzo często się pojawia, dotyczy wieku dziecka, do którego jego ubranka należy prać osobno. W tym wypadku pediatrzy i alergolodzy również są zgodni. Zaleca się, aby proszki do prania dla dzieci stosowane były możliwie jak najdłużej, jednak nie powinny zostać odstawione wcześniej niż przed ukończeniem 3 roku życia. Wynika to głównie z faktu, że do tego wieku tworzy się jeszcze flora bakteryjna skóry i nie powinna być ona zaburzana przez niekorzystne czynniki zewnętrzne. Warto bowiem zwrócić uwagę na fakt, że o stan bariery ochronnej, często nieświadomie, dbamy już od pierwszych chwil po narodzinach. Wyprawki dla noworodków dostępne są bowiem w stonowanej kolorystyce, a najczęściej dominują pastelowe barwy, biele oraz odcienie szarości i beżu. Wynika to z faktu, że ubranka te mają niewielką zawartość barwnika, która mogłaby uczulić wrażliwą skórę dziecka.

Na co zwrócić uwagę wybierając proszki do prania dla dzieci

Wybierając proszki do prania dla dzieci, należy przede wszystkim kierować się stanem skóry noworodka. Większość produktów jest hipoalergiczna, aby zmniejszyć ryzyko powstania alergii. Na rynku są również dostępne środki przeznaczone dla dzieci o atopowej skórze. Wybór odpowiedniego produktu nie jest łatwy, jednak najważniejsze jest, aby zdecydować się na proszki do prania dla dzieci, ponieważ są one znacznie bezpieczniejsze dla malucha niż stosowanie tego samego asortymentu, co dla dorosłych.

Photo by Daria Sannikova from Pexels

Podziel się: