Jak rozpoznać alergię u dziecka?

Uciążliwy katar, napady kichania oraz łzawienie i uczucie swędzenia oczu coraz częściej przeszkadza twojemu dziecku w zabawie lub nauce? Prawdopodobnie nie jest to zwykłe przeziębienie czy osłabienie organizmu – maluch może zmagać się z objawami alergii.

 

Mianem alergii określa się zespół niekorzystnych i uciążliwych symptomów, pojawiających się w następstwie kontaktu organizmu z substancją, która u większości osób nie wywołuje żadnych objawów chorobowych. Najczęściej alergia ujawnia się w okresie dzieciństwa.

 

Jakie są objawy alergii?

 

Do najczęstszych objawów, które mogą świadczyć o tym, że dziecko ma alergię, zalicza się cieknący lub zatkany nos, męczące napady kichania oraz łzawienie i uczucie swędzenia oczu. Czasem mogą pojawić się też kaszel oraz zmęczenie i osłabienie organizmu. Występowanie niektórych z tych symptomów może być równoznaczne z przeziębieniem, dlatego musimy bardzo wnikliwie obserwować dziecko, zwracając uwagę na to, kiedy pojawiają się objawy.

 

W zależności od rodzaju alergenu wywołującego reakcję alergiczną, może ona wystąpić między innymi podczas biegania na świeżym powietrzu, przebywania w domu, robienia porządków, intensywnej zabawy z psem lub kotem czy po spożyciu określonego pokarmu.

 

Ustalenie okoliczności, w jakich pojawiają się niekorzystne symptomy może pomóc w rozpoznaniu rodzaju substancji wywołującej reakcję alergiczną, czyli właśnie alergenu. Ze względu na sposób, w jaki przedostają się one do organizmu, można je podzielić na cztery podstawowe grupy: alergeny wziewne, pokarmowe, kontaktowe oraz iniekcyjne.

 

Podstawowe rodzaje alergenów

 

Alergeny z pierwszej grupy dostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Wśród alergenów wziewnych wymienia się pyłki roślin wiatropylnych, w tym traw, drzew iglastych i liściastych i chwastów, a także roztocza kurzu domowego i zarodniki grzybów pleśniowych. Źródłem alergenów wziewnych mogą być też zwierzęta. Tego rodzaju alergeny wywołują najczęściej spotykane choroby alergiczne, takie jak alergiczny nieżyt nosa oraz astmę.

 

Alergeny z drugiej grupy przedostają się do organizmu wraz ze spożywanym pokarmem. Alergia pokarmowa występuje u około 2 proc. dzieci, przy czym często ustępuje wraz z wiekiem. Do alergenów pokarmowych zalicza się przede wszystkim mleko krowie, białko jaja kurzego, ryby, gluten, orzechy arachidowe, leki oraz chemiczne dodatki do żywności, choć uczulać mogą nawet owoce i warzywa. Alergia pokarmowa może przejawiać się wymiotami, biegunką, bólem brzucha, świądem jamy ustnej oraz swędzeniem i zaczerwienieniem skóry.

 

Alergeny z trzeciej grupy natomiast wywołują objawy alergicznego zapalenia skóry, w tym świąd, zaczerwienienie oraz wypryski w postaci grudek lub pęcherzyków. Wśród alergenów kontaktowych, dających symptomy po kontakcie substancji ze skórą, wyróżniamy między innymi wełnę, kurz z betonu, ciepło, bakterie i kosmetyki. Co istotne, alergiczne zapalenie skóry pojawia się głównie u dzieci i często występuje równolegle z alergią pokarmową.

 

Z kolei alergeny z czwartej grupy dostają się do organizmu przez wstrzyknięcie. Alergeny iniekcyjne, takie jak leki podawane w formie zastrzyków oraz jad owadów żądlących, mogą powodować zarówno łagodne objawy, w tym świąd, pokrzywkę czy obrzęk, jak i zagrażające zdrowiu i życiu – trudności z oddychaniem, zaburzenia pracy serca lub utratę przytomności.