Spacer z noworodkiem. Co musisz ze sobą zabrać?

Kiedy można wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem? O czym pamiętać i jak ubrać maleństwo na wyjście? Podpowiadamy, jak przygotować się do pierwszego wyjścia z domu z nowonarodzonym dzieckiem.

Obecne zalecenia nie każą czekać dwóch tygodni z wyjściem z domu z noworodkiem. Na spacer można pójść już po wyjściu ze szpitala. Wszystko zależy od chęci i samopoczucia mamy, pogody i tego, czy noworodek jest zdrowy. Jeśli mama czuje się dobrze, dzidziusiowi nic nie dolega, a na dworze nie panuje ani siarczysty mróz ani tropikalny upał, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się na pierwszy spacer.

W czym na pierwszy spacer

Warto pamiętać, że na wyjścia z domu optymalnym rozwiązaniem jest wózek. Nie należy dziecka zabierać na spacery w foteliku samochodowym. Służy on ochronie życia i zdrowia dziecka podczas wypadku. Pozycja noworodka w foteliku nie jest optymalna do dłuższego przebywania. Nie jest to korzystne dla jego kręgosłupa i dodatkowo długie przebywanie w foteliku może przyczyniać się do zwiększenia się ryzyka wystąpienia SIDS (zespół nagłej śmierci łóżeczkowej).

Ubranko powinno być dostosowane do pogody. Takie maluchy ubieramy zawsze w o jedną warstwę więcej niż siebie i dodatkowo przykrywamy czymś przepuszczającym powietrze – z bawełny lub delikatnej wełny (na przykład merino).Lepiej unikać poliestrowych, sztucznych materiałów. W wyposażeniu wózka powinna być osłonka na gondolę – przyda się w przypadku mżawki lub wiatru, a także parasolka. Noworodka należy bezwzględnie chronić przed słońcem. Niemowląt do 6 miesiąca życia nie wystawiamy w ogóle na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Co zabrać ze sobą na pierwsze wyjście z domu

Na pewno przyda się zestaw do przewijania poza domem – mata do przewijania, zapasowe pieluszki i chusteczki (najlepiej te nasączone samą wodą). Pierwsze spacery z niemowlęciem to zwykle 20 minut do pół godziny, ale jeśli maluch reaguje bardzo gwałtownie na głód, można wziąć ze sobą przygotowaną butelkę z mlekiem lub akcesoria, których używamy do karmienia piersią, na przykład poduszkę do karmienia, czy chustę do osłonięcia się. Jeśli lubicie spacery i wiecie, że będzie często wychodzić nawet na dłuższy czas, warto wyposażyć się praktyczną torbę do wózka. Obszerna torba przeznaczona specjalnie dla mamy, cieszy oko, ale posiada też dużo praktycznych, przemyślanych przegródek oraz specjalne zapięcia, które pomagają wygodnie zapiąć ją na rączkach do wózka. Dzięki temu, że wszystkie akcesoria będziemy mieć posegregowane, nie stracimy czasu i nerwów na szukanie w trakcie przechadzki.

Co dla mamy na pierwszy spacer

Dla mamy zawsze przyda się coś do picia i drobna przekąska. W okresie połogu potrzebuje dostarczyć sobie dużo wartościowej energii, a wzmożone pragnienie w czasie karmienia piersią da o sobie znać. Dodatkowo zawsze warto wziąć ze sobą gazetę lub książkę. Być może maluszek utnie sobie dłuższą drzemkę i będzie okazja, by przysiąść na ławce i chwilkę odpocząć przy lekturze.

Podziel się: