Technologia Cisco TelePresence umożliwia lekarzom udzielanie konsultacji w aptekach

Warszawa, 29 marca 2012 r. ― Firmy Cisco Systems i Swisscom wyposażyły 200 aptek w Szwajcarii w systemy do komunikacji wideo Cisco TelePresence®. Ten rozpoczęty niedawno dwuletni projekt pilotażowy, znany pod nazwą netCare, pomoże w świadczeniu zaawansowanych usług telemedycznych. Dzięki projektowi pacjenci będą mogli zasięgnąć formalnej i udokumentowanej wstępnej porady lekarskiej (ocena stanu zdrowia) przez łącze wideo zainstalowane w aptece. „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy realizować ten unikatowy, pionierski projekt systemu HealthPresence opartego na technologii Cisco TelePresence.” ― powiedział Christian Martin, dyrektor generalny firmy Cisco Switzerland.

Konsultacje wirtualne niemal realistycznej jakości

System Cisco TelePresence łączy pacjentów w pomieszczenia do udzielania konsultacji w aptekach z lekarzami pracującymi w szwajcarskim centrum telemedycyny MEDGATE. Na obu końcach każdego łącza znajduje się system EX90 wyposażony w mikrofon, kamerę i 24-calowy wyświetlacz Full-HD. Lekarz i pacjent mogą się nawzajem widzieć i słyszeć, tak jakby siedzieli w tym samym pomieszczeniu. Z punktu widzenia pacjenta taka konsultacja przypomina osobistą wizytę u lekarza, natomiast lekarz może z łatwością dokonać wizualnej oceny problemów pacjenta. System jest wyposażony w ekran dotykowy, co ułatwia jego obsługę.

System TelePresence można rozbudować poprzez wyposażenie go w razie potrzeby w dodatkowe elementy. Można do niego na przykład podłączyć urządzenia diagnostyczne oraz dodatkowy monitor, aby umożliwić zmierzenie pulsu, ciśnienia krwi i temperatury pacjenta. System zapewnia również obsługę w wielu językach.

Maksimum bezpieczeństwa, poufności i efektywności

Pacjent i lekarz wymieniają informacje przez bezpieczne i szybkie łącze. „System Cisco TelePresence oferuje zoptymalizowaną, bezpieczną transmisję danych, zapewniając pełną ochronę danych poufnych użytkowników.” ― wyjaśnił Christian Martin. Ponadto, aby zapewnić ochronę prywatności pacjentów, badania lekarskie odbywają się w oddzielnym pomieszczeniu do udzielania konsultacji, a lekarze i farmaceuci są zobowiązani do zachowania poufności.

Projekt ten został zainicjowany przez szwajcarskie stowarzyszenie farmaceutów pharmaSuisse, we współpracy z centrum medycznym MEDGATE oraz z firmą Helsana oferującą ubezpieczenia zdrowotne i od nieszczęśliwych wypadków. „Taka współpraca między farmaceutami, lekarzami i ubezpieczycielami odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu efektywności i podnoszeniu jakości podstawowej opieki medycznej.” ― powiedział Dominique Jordan, prezes stowarzyszenia pharmaSuisse.