Ważą się losy psów i kotów. Stop otyłości

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy Twój pies/ kot waży tyle, ile powinien? Czy masz świadomość, jakie konsekwencje zdrowotne może mieć dla niego kilka dodatkowych „niewinnych” kilogramów? W końcu, czy wiesz, ile waży Twoje zwierzę?

Dane są alarmujące – ponad 46% kotów ma problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, z tego jedna trzecia kotów cierpi na nadwagę, a 13% to zwierzęta otyłe.

W przypadku psów problem z utrzymaniem optymalnej masy ciała dotyczy około 40% osobników, w tym co trzeci pies ma nadwagę, a co dziesiąty jest otyły*. Epidemia otyłości dotyczy już nie tylko ludzi, ale także ich czworonożnych podopiecznych. I tak jak w przypadku człowieka, jest efektem nieprawidłowej diety, zbyt niskiej aktywności ruchowej oraz braku wiedzy na temat zagrożeń dla zdrowia wynikających z nieprawidłowej wagi.

Budowanie świadomości

Pomysłodawcy kampanii edukacyjnej „Ważą się losy psów i kotów” postawili sobie za cel budowanie świadomości wśród właścicieli i miłośników zwierząt na temat otyłości ich czworonożnych przyjaciół i już od czterech lat prowadzą działania w tym zakresie. „Świadomość właścicieli, że otyłość jest problemem, jest najważniejsza. – podkreśla dr n. wet. Michał Jank, członek Grupy Eksperckiej powołanej na rzecz walki z otyłością zwierząt. Właściciele muszą wiedzieć, że jeżeli ich pies ma „dobrze wyglądać”, to musi być szczupły. Wielu z nich nadal stawia sobie za cel takie odżywienie swego podopiecznego, aby nie wyglądał na zabiedzonego.

I tutaj pojawia się problem. Nikt przecież nie chce celowo zatuczyć psa czy kota, a jedynie sprawić mu przyjemność. Może więc lepiej byłoby, aby tą przyjemnością był dodatkowy spacer, a nie dodatkowa przekąska. Tym razem organizatorzy kampanii zapraszają na otwartą imprezę plenerową wszystkich właścicieli psów z Warszawy i okolic. Wydarzenie pod hasłem „Ważą się losy psów i kotów. Stop otyłości” odbędzie się:
20 maja 2012 w Warszawie, w Parku Kultury Powsin start: godz. 11

W trakcie imprezy właściciele będą mieli okazję zważyć swoje zwierzę oraz zasięgnąć fachowej porady dietetycznej u lekarza weterynarii. W programie imprezy zaplanowano także pokazy „psich umiejętności” oraz szereg propozycji aktywizujących duet właściciel- zwierzę”, jak np. „ścieżkę zdrowia dla dwojga”. Przewidziano także liczne atrakcje dla dzieci oraz ciekawe konkursy z nagrodami. A to wszystko po to, by uświadomić właścicielom, jak niebezpieczna może być otyłość dla ich czworonożnych podopiecznych.

Ponadto, tegoroczna edycja obejmuje szereg działań angażujących internautów. Już pod koniec kwietnia rusza konkurs „Ważą się losy psów i kotów, czyli odchudź z nami swoje zwierzę”. Aby wziąć w nim udział, należy przesłać uzasadnienie, dlaczego to właśnie Twój pies czy kot powinien stracić zbędne kilogramy. Nagrodą w konkursie będzie terapia odchudzająca, prowadzona pod kontrolą lekarza weterynarii.

Grupa Ekspercka wspierająca projekt

Z projektem od samego początku związana jest Grupa Ekspercka składająca się z wybitnych specjalistów z zakresu zdrowia i żywienia zwierząt, która wspiera działania od strony merytorycznej. W jej składzie znaleźli się prof. dr hab. Piotr Ostaszewski, prof. dr hab. Roman Lechowski, dr n. wet. Agnieszka Kurosad, dr n. wet. Michał Jank, dr inż. Jacek Wilczak oraz lek. wet. Agnieszka Janeczek. W ramach inicjatywy „Lekarze weterynarii w walce z otyłością zwierząt”, lekarze weterynarii z całej Polski wzięli udział w cyklu szkoleń dotyczących otyłości, które odbyły się w Warszawie, Katowicach, Gdańsku oraz we Wrocławiu.