Zalety prywatnego przedszkola

prywatne przedszkole

Poszukując odpowiedniego przedszkola dla swojego dziecka, rodzice zwracają uwagę na przeróżne rzeczy, dla każdego z nich co innego jest ważne. Jednak jednym z aspektów, który łączy wszystkich kochających rodziców jest dbanie o bezpieczeństwo własnego dziecka. To by dziecko w przedszkolu czuło się bezpiecznie i by faktycznie to bezpieczeństwo zostało mu zapewnione jest najważniejsze.

Prywatne przedszkole a bezpieczeństwo podczas zabawy

W placówkach takich jak prywatne przedszkole Wrocław bardzo dużą wagę przywiązuje się do bezpieczeństwa przebywających w nich maluchów. Absolutną podstawą jest to, by obok budynku znajdował się należący do placówki plac zabaw, na który nikt obcy nie ma wstępu. Podczas zabawy oraz spacerów dzieci cały czas znajdują się pod opieką wychowawców. Wszystkie sprzęty znajdujące się zarówno w budynku, w sali gimnastycznej, jak i na placu zabaw powinny być sprawdzone pod względem bezpieczeństwa i dostosowane do dzieci w wieku przedszkolnym. Na placu zabaw są to między innymi:

  • piaskownica
  • huśtawki
  • domek
  • koniki 
  • autka
  • zjeżdżalnie 

Oprócz codziennych zabaw na placu należącym do przedszkola, dzieci są również regularnie zabierane na spacery po okolicy. Takie wyjścia nie tylko pomagają dzieciom w poznawaniu otaczającego ich świata, ale również wspomagają ich rozwój fizyczny, sprawiają, że nabierają one więcej odporności na różnego rodzaju infekcje. 

Poczucie bezpieczeństwa a adaptacja w niepublicznym przedszkolu

Wielu rodziców najbardziej boi się pierwszych dni spędzonych przez dziecko w przedszkolu. Martwią się o to czy ich pociecha będzie się dobrze czuła w nowym miejscu, czy zostanie zaakceptowana przez rówieśników, czy zajęcia organizowane w placówce będą jej odpowiadały. Obecnie coraz więcej miejsc takich jak niepubliczne przedszkole Wrocław bardzo duży nacisk kładzie na indywidualny rozwój, także emocjonalny, każdego ucznia. Program ten realizowany jest przede wszystkim poprzez stosowanie założeń Rodzicielstwa Bliskości, Porozumienia bez Przemocy oraz Pozytywnej Dyscypliny bez stosowania żadnych kar i nagród.

Aktywne spędzanie czasu w prywatnej placówce

W komunikacji z dziećmi ważne jest opieranie się na zasadach stworzonych przez A.Faber i E.Mazlish – “Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały – jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”. Bardzo dużą wagę powinno się przywiązywać do tego, by dzieci nauczyły się empatii, wzajemnego szacunku, tolerancji, akceptacji i zaufania, ale również asertywności i umiejętnego stawiania granic. Jedną z niewątpliwych zalet niektórych placówek jest zapewnienie dzieciom codziennego kontaktu z muzyką. Poprzez śpiew, taniec, grę na instrumentach i wspólna zabawę mogą one wyrażać swoje emocje, ale również poznawać i rozwijać talenty. Warto pamiętać, że to właśnie wieku przedszkolnym umysł dziecka jest najbardziej chłonny, a regularny kontakt z muzyką wspiera rozwój mowy, koordynację ruchową, pobudza do kreatywności i już na tak wczesnym etapie kształtuje osobowość dziecka.
Dzięki tak wielu rodzajom aktywności dzieci nie tylko uczą się, ale również wspaniale się bawią, dzięki czemu zdobywanie wiedzy staje się dla nich czystą przyjemnością. Dla rodzica natomiast nie ma chyba nic piękniejszego niż widok zmęczonego, ale szczęśliwego dziecka.