Podstawy, doskonalenie, interpretacja – szkoła gry na skrzypcach

Skrzypce wchodzą w skład instrumentalny orkiestr symfonicznych, zespołów kameralnych i rozrywkowych oraz jako instrument solowy. Skrzypcowa literatura muzyczna dla wirtuozów jest niezmiernie bogata. Ale najtrudniejsze są początki. Warto więc sięgnąć po Skrzypcowe ABC – podręcznik dla uczniów szkół muzycznych i samouków.

Nauka i doskonalenie gry

Autorem Skrzypcowego ABC jest Antoni Cofalik. To znakomity instrumentalista oraz pedagog z bogatym doświadczeniem w nauczaniu przedmiotów muzycznych w szkołach różnego stopnia. Jest też organizatorem warsztatów i kursów mistrzowskich w kraju i za granicą. Na podstawie swojego dorobku wykonawczego i dydaktycznego stworzył Skrzypcowe ABC. Książka ta jest przeznaczona do nauki gry od podstaw, ale również mogą z niej korzystać osoby, które pokochały ten instrument i mają już za sobą pierwsze próby, ale ich technika wykonawcza daleka jest od doskonałości. Są w niej elementy teorii – wyjaśnienie podstawowych pojęć i ogólne zasady techniki gry. Dobrze jest rozplanowana kolejność ćwiczeń: – wskazanie  sposobów wydobywania dźwięków, wykonywanie gam durowych i molowych oraz prostych etiud, a następnie drobnych utworów. Wszystkie te elementy są w Skrzypcowym ABC połączone w spójną całość.

Stopniowanie trudności

W części pierwszej Skrzypcowe ABC zawiera podstawy i praktyczne wskazówki. Poszczególne problemy są objaśnione jasno i przystępnie. To duży plus tej książki, która ma za zadanie zachęcić do ćwiczeń i motywować do podejmowania dalszych – trudniejszych zadań. Dla dorosłych samouków i do ćwiczeń domowych dla dzieci pomocne są fotografie i rysunki przedstawiające w sposób poglądowy tajniki gry. Druga część Skrzypcowego ABC poświęcona jest zmianom pozycji dłoni na gryfie. To jeden z trudniejszych etapów nauki. Wysokość dźwięku zależy od wykorzystania strun o niższym i wyższym stroju. Ale również od tego, w jakiej odległości od podstawka znajdują się palce wykonawcy. Główna trudność polega na tym, że muzyk musi szybko i w odpowiednim miejscu ustawić dłoń na gryfie, który nie posiada progów takich jak ma mandolina lub gitara.

Układy rytmiczne

Podczas wykonywania utworów znaczenie ma nie tylko wysokość dźwięków, ale również czas ich trwania i tempo, w jakim utrzymywana jest całość. Antoni Cofalik objaśnia w swojej książce na czym polega oznakowanie nuty kropką (przedłużenie nuty o połowę jej wartości), jak precyzyjnie wykonywać triole (podział dwudzielnej wartości muzycznej na trzy części) oraz synkopy (akcentowanie słabej części taktu). Skrzypcowe ABC to szkoła gry na skrzypcach dająca również wskazówki do interpretacji utworów poprzez zastosowanie takich środków wyrazu ja legato, staccato i ozdobniki.

zdjęcie: sarab123 from Pixabay