Tablice sensoryczne dla dzieci. Czy Twój szkrab ma zapędy manipulacyjne?

Ciocie, babcie, koledzy i koleżanki z pracy. Przyjaciele i rodzina. A czasem nawet obcy ludzie. Masz chwilami wrażenie, że każdej z wymienionych tu osób dużo się wydaje? Na przykład wydaje im się, że wiedzą, jak najlepiej wychować Twoje dziecko. Bo w ich założeniu Ty nie masz o tym zielonego pojęcia.

Tymczasem, jako matka lub ojciec, nie zawsze masz siłę odpierać podobne ataki. Zdarza się nawet, że w obliczu zmęczenia zaczynasz w siebie wątpić. Bo tak, dzieci mogą manipulować. Ale ma to zupełnie inne przyczyny, niż sugerują Ci to życzliwi na wyrost.

Zobacz, na czym polega dziecięca manipulacja i jak użyć tego mechanizmu dla zdrowego rozwoju Twojego brzdąca. Tablice sensoryczne dla dzieci będą w tym bardzo pomocne.

Czy dziecko jest zdolne do manipulacji?

Zgodnie ze słownikiem wydawnictwa naukowego PWN pod pojęciem manipulacja można rozumieć dwa zjawiska. Pierwsze polega na ręcznym manipulowaniu różnymi przedmiotami. Nietrudno się domyślić, że nie jest to nic zdrożnego. Chyba, że uznasz, iż przekręcenie klucza w zamku, malowanie lub pisanie to przestępstwo na skalę światową. 

Z drugim obliczem manipulacji masz do czynienia, gdy dochodzi do wykorzystywania okoliczności lub przeinaczania faktów, by przekonać do czegoś drugą osobę. Jest to działanie, które służy zaspokojeniu potrzeb manipulatora. I to fakt –niemal każde dziecko na pewnym etapie swojego życia próbuje jakiejś formy manipulacji. 

Czy to złe? Nie! Jest to wręcz pożądane dla zdrowego rozwoju malucha! 

Jako dorośli gramy w tym momencie ważną rolę. Wystarczy pokazać dziecku, że stosując otwartą komunikację, znacznie więcej osiągnie. Nauka takiej komunikacji trwa latami. My także mamy swoje uwarunkowania i wgrane schematy. Dlatego często uczymy się jej razem z dzieckiem, co świadczy o nas bardzo dobrze. Tak naprawdę nikt nie ma prawa, by się w to wtryniać. Chyba, że świadomie szukamy pomocy.

Co ma z tym wspólnego tablica sensoryczna dla dzieci?

Z manipulacją faktami? Niewiele, choć na pewno niesamowicie rozwija wyobraźnię. A wyobraźnia jest niezbędna, by przeinaczać informacje, prawda? Ale nie popadajmy w paranoję.

Tablica sensoryczna pomaga przede wszystkim w rozwijaniu zdolności manipulacyjnych pierwszego typu. Znajdujące się na niej kółka zębate, kłódki, sznurówki i przyciski silnie pobudzają dziecięcą ciekawość. Z każdym z tych elementów można zrobić coś fajnego. Efekt zaskakuje maluchy za każdym razem.

Starszaki potrafią z kolei wykorzystać tablice do bardziej rozbudowanych zabaw. Takie zabawki stają się panelem sterowania statku kosmicznego, dzwoniącą wagą sklepową czy karuzelą dla lalek. Cały sekret tkwi w tym, że nikt nie narzuca tu jednego słusznego rozwiązania. Decyzję o tym, jak korzystać z elementów tablicy, dziecko w każdym wieku podejmuje samodzielnie. Jest to zresztą podstawa zabawek Montessori, a tablice manipulacyjne wpisują się perfekcyjnie w tę filozofię.

Jak takie zabawki wpływają na integrację sensoryczną?

Integracja sensoryczna (w skrócie SI) to cały zbiór metod, których używa nasz mózg do korzystania z informacji zmysłowych. Można wyróżnić trzy układy sensoryczne. System przedsionkowy odpowiada za odczuwanie ruchu i odchylenie głowy. System proprioceptywny zbiera informacje o położeniu każdej części ciała. System dotykowy jest odpowiedzialny za dane na temat temperatury, nacisku i powierzchni, z którą styka się skóra. 

Na bazie tych układów rozwijają się pozostałe zmysły. Wzrok, słuch, węch i smak mogą funkcjonować prawidłowo dopiero wtedy, gdy wymienione systemy sprawnie działają. Na tej podstawie rozwija się również koordynacja ruchowa.

Co trzeba więc robić, by Twoje dziecko rozwijało się harmonijnie? Zapewniać mu odpowiednią dla jego wieku stymulację. Bodźce zmysłowe i manipulowanie tablicą sensoryczną dla dzieci idealnie wpisują się w naturalne tendencje rozwojowe malucha.

Jakie są długotrwałe efekty zabawy tablicą edukacyjną?

Prócz tego, że tablice manipulacyjne pobudzają zmysły, prowokują też do zabaw ruchowych. Dziecko ćwiczy z ich pomocą zdolności manualne. Te same, które przydadzą mu się później podczas rysowania, rzeźbienia, pisania, wiązania butów czy samodzielnego chwytania sztućców. Zdobyte w ten sposób umiejętności zostaną również wykorzystane podczas późniejszego uprawiania sportu. A cały proces zaczyna się już w chwili, gdy dziecko pierwszy raz zaciśnie palce na Twojej dłoni.

Oczywiście do prawidłowego rozwoju mogą wystarczyć przedmioty codziennego użytku. Właśnie dlatego drewniana łyżka i garnek fascynują maluchy bardziej, niż fantazyjne i drogie zabawki ze sklepu. Tablice sensoryczne dla dzieci są jednak małym kosmosem dla dziecięcej wrażliwości. Do tego zostały zaprojektowane w sposób bezpieczny dla małych odkrywców.

Tablice manipulacyjne dla dzieci DIY. Czy są bezpieczne?

Nie. W sieci znajdziesz mnóstwo tutoriali na temat tego, jak zrobić tablicę manipulacyjną. Niestety ich twórcy nie przewidzieli jednego. Jesteś rodzicem. Masz małe dziecko. Po pierwsze nie masz na to czasu. Po drugie niekoniecznie dysponujesz wiedzą o tym, jak zrobić zabawkę bezpieczną dla swojego potomka. 

Źle przymocowany element może zostać połknięty. Niektóre materiały nie wygrają z potęgą śliny przedszkolaka. Oczywiście możesz to sprawdzić, ale jest to spore ryzyko. Znacznie lepiej sprawdzają się profesjonalne tablice manipulacyjne

Gdzie je znajdziesz? Zajrzyj do Manibox.pl, bo dobrze wiemy, jak zapewnić Twojemu dziecku zdrową zabawę i bezpieczeństwo.